W rozpoczynającym się cyklu „Z lotu ptaka” będziemy prezentować Wam unikalne miejsca i osoby z Dolnego, Górnego Śląska, a także z Małopolski, Mazowsza oraz województwa łódzkiego. Cykl rozpoczynamy pięknymi krajobrazami. Tak „Z lotu ptaka” wygląda jeden z najpiękniejszych dolnośląskich zamków – Zamek Czocha.
Zamek Czocha powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. W 1319 roku jako posag razem z okolicznymi ziemiami został włączony do księstwa jaworskiego, którym władał Henryk I jaworski.
Na początku XV wieku bezskutecznie oblegany przez husytów, ostatecznie w 1427 roku zdobyty przez oddział Czirnina pod nieobecność właścicieli. Zamek pod polską nazwą Czocha, w książce pt. Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej wydanej w Głogówku w 1847, wymienił górnośląski nauczyciel i pisarz Józef Lompa, który notuje, że w owym czasie był to „zamek spustoszały”.
Przyjmuje się, że w latach II wojny w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry, jednak brak na to dowodów.Po II wojnie światowej zamek był wielokrotnie okradany z mebli i wyposażenia zarówno przez Rosjan, jak i rodzimych szabrowników.
„Z lotu ptaka” po Dolnym Śląsku. Zamek Czocha:
Część zbiorów bibliofilskich została zabrana podczas akcji rewindykacyjnych do Wrocławia. W ostatnich latach dominowała sensacyjna teza, że największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej, Kazimierz Lech, wspólnie z Krystyną von Saurma, bibliotekarką zamkową, która odkryła zamkowy schowek, wywożąc pełną ciężarówkę mienia zamkowego. Chodziło o insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, 100 ikon, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy, z którymi udało się Kazimierzowi Lechowi przedostać do amerykańskiej strefy okupacyjnej.
Ostatecznie teza ta została obalona, albowiem ikony zostały zabrane do składnicy rewindykacyjnej w Jeleniej Górze, a stamtąd trafiły do Warszawy. Następnie w zamku przez krótki czas mieszkali uchodźcy z Grecji, którzy w sali rycerskiej trzymali zwierzęta gospodarskie, dopełniając tym samym dzieła dewastacji.
Od 1952 roku mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu budowla miała charakter utajniony, tj. nie występowała na mapach. Od września 1996 roku publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny.
Opis na podstawie: Wikipedia / Autor filmu: www.facebook.com/zlotytrop
Więcej o KolorowePtaki.com
Jeśli chcielibyście aby podobny film był zrealizowany w waszej miejscowości, opowiedział o konkretnej osobie, firmie lub inicjatywie, którą warto przedstawić szerszej publiczności piszcie do nas na adres redakcja@koloroweptaki.com lub zajrzyjcie w zakładkę Kontakt albo odnajdźcie nas w mediach społecznościowych.
Zajrzycie także na stronę Złotego Tropu.
Codziennie na KolorowePtaki.com możecie znaleźć ciekawe artykuły, ale także zdjęcia, filmy i audio do wysłuchania. Jak widzicie na stronie nie ma reklam, ani informacji, którymi jesteśmy zasypywani codziennie przez mass media.
Nie powielamy komunikatów prasowych, ani wiadomości przekazywanych przez agencje prasowe, które królują w większości mediów w Polsce.
Jeśli chcesz, aby projekt się rozwijał, zapisz się do naszego newslettera, znajdź w mediach społecznościowych lub napisz do nas na redakcja@koloroweptaki.com i prześlij ciekawy temat lub zdjęcie.
Jeśli chciałbyś z nami współpracować w dowolnej formie, pisz śmiało 🙂
Z serdecznym pozdrowieniem, Redakcja KolorowePtaki.com.