Wrocław: Kampania przeciw nienawiści, wywołała lawinę nienawistnych komentarzy

Wrocław, Ukraina
mat. pras UM Wrocław

Wrocław to miasto, z którym swoją przyszłość wiąże coraz więcej osób z zagranicy i nie ma w nim miejsca na mowę nienawiści – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta we Wrocławiu. Jak dodaje magistrat największą grupą cudzoziemców w stolicy Dolnego Śląska, ale i w całym regionie są Ukraińcy, którzy, podobnie jak miejscowi – zakładają rodziny, edukują się i pracują. W związku z tym startuje nowa kampania edukacyjno-informacyjna właśnie o Ukrainie. W kwietniu działanie rozpocznie również Koalicja Organizacji Mniejszości Imigrantów.

Już od poniedziałku 22 marca 2021 roku, klipy prezentujące Ukrainę pojawią się m.in. na ekranach w pojazdach MPK. Jak przyznaje Olga Chrebor, Pełnomocnik Prezydenta ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego, będą to filmy promujące nie tylko sam kraj, ale również jego mieszkańców.

– Mam nadzieję, że będzie to również bardzo miły gest dla samych Ukraińców mieszkających we Wrocławiu, którzy tęsknią za swoim krajem. Szczególnie teraz, w czasach pandemii, gdy nie mogą odwiedzać swoich rodzinnych stron. Wrocław to miasto polsko-ukraińskiego dialogu – podkreśla Chrebor. – Mieszkańcy Wrocławia będą mogli poznać Ukrainę taką, jak widzą ją wrocławianie ukraińskiego pochodzenia. To kraj ciepły i fascynujący.

Posłuchaj całej wypowiedzi Olgi Chrebor:

Drugi z ogłoszonych projektów to utworzenie Koalicji Organizacji Mniejszości Imigrantów (KOM). Inicjatywa ruszy na początku kwietnia. Jej celem będzie wspieranie liderów i organizacji pozarządowych, działających na rzecz społeczności i dialogu. W ramach koalicji przygotowany będzie m.in. inkubator inicjatyw czy mentoring dla liderów.

Jak podkreśla Bartłomiej Ciążyński,  Doradca Prezydenta ds. Tolerancji i Przeciwdziałania Ksenofobii, w obliczu zdarzeń, powyższe działania są niezwykle ważne: – Na początku jest mowa nienawiści, która później od słów przeradza się w dyskryminację, izolację i marginalizację. Kończy się to zawsze na aktach przemocy. Odnosząc się do przykładu – tytuły artykułów w gazecie mówią o pijanych czy zatrzymywanych Ukraińcach. To szczucie na inne nacje. W przypadku podobnych czynów Polaków, nikt nie podkreśla ich obywatelstwa. Chciałbym zaapelować do Gazety Wrocławskiej, by zapytali naszych polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii, jak czują się czytając na wyspach o „polskich złodziejach”.

Posłuchaj całej wypowiedzi Bartłomieja Ciążyńskiego:

Jak możemy zauważyć, nie tylko w Gazecie Wrocławskiej pojawiają się nieprzychylne komentarze wobec obcokrajowców. Artykuł na ten sam temat, czyli o starcie nowej kampanii, wywołał także ksenofobiczne komentarze czytelników strony internetowej Radia Wrocław. To pokazuje, jak wiele jeszcze jest w naszym społeczeństwie do przepracowania. Większość komentujących jednak nie ujawnia swoich personaliów. Na 18 anonimowych wpisów, conajmniej 11 ma wydźwięk negatywny w kierunku wrocławian narodowości ukraińskiej.

Gazeta Wrocławska z kolei nie napisała żadnego artykułu na temat startu nowej kampanii. Znalazło sie za to miejsce na materiał dotyczący dawnego koczowiska Romów.

Ukraińcy we Wrocławiu

Ukraińcy mieszkający we Wrocławiu są równi i niczym nie różnią się od Polaków. Zakładają tu rodziny, rozwijają swoje pasje i pracują – pisze wrocławski magistrat w komunikacie przesłanym do mediów.

Jak dodał Bartłomiej Ciążyńśki na swoim profilu na Facebooku:

– Zawsze zaczyna się od słów. Naziści nazywali Żydów „wszami”, Hutu o Tutsi mówili „karaluchy”. Na początku zawsze jest szczucie, hate speech, które zgodnie z tzw. piramidą nienawiści przez izolacje i dyskryminacje prowadzą do przemocy. Apelujemy o zaprzestanie takich praktyk. Róbcie prawdziwe i odpowiedzialne dziennikarstwo. Kliki to nie wszystko – napisał Ciążyński.

– Nie miałam problemów ze swoją narodowością. Przyjechałam tu, nie znając ani jednego polskiego słowa. Każdy mi pomagał, bo na początku nie ze wszystkim sobie radziłam – wspomina Nina Kuśnierz, która do Wrocławia przyjechała w 1997 roku za namową znajomych.  Od 14 lat pracuje w MPK. – Chcemy pracować, asymilować się i rozwijać. Nie rozumiem, dlaczego tak się nas postrzega. Bardzo się wzruszyłam, widząc filmiki przygotowane w ramach kampanii. Dzięki nim będziemy mogli podziwiać piękny kraj.

Posłuchaj całej wypowiedzi Niny Kuśnierz:

Szacuje się, że we Wrocławiu mieszka kilkadziesiąt tysięcy Ukraińców. Na całym Dolnym Śląsku jest to już zdecydowanie ponad 100 tysięcy osób. Dokładna liczba imigrantów zza wschodniej granicy Polski jednak nie jest znana.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

5 thoughts on “Wrocław: Kampania przeciw nienawiści, wywołała lawinę nienawistnych komentarzy

  1. Anda Rottenflesh

    A może zróbcie kampanię przeciw nienawiści na upadlinie? Tam byście się wykazali.

  2. Znaki Czasu

    Kolorowe Ptaki – piękna inicjatywa, jestem tylko ciekaw jakie jest wasze stanowisko w sprawie promowania na Zachodniej Ukrainie takich krwawych oprawców jak Roman Szuchewycz? Przykład niżej.

    https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-stadion-w-tarnopolu-zyskal-imie-kata-polakow/

    I to wcale nie jest margines, tylko oficjalna polityka Ukrainy. To tym bardziej oburzające że wielu mieszkańców Wrocławia to potomkowie Kresowian, którzy często doświadczali okrutnych zbrodni sąsiadów. Czy zatem Kolorowe Ptaki jako instytucja publiczna potępi promowanie faszyzmu i antypolonizmu na Ukrainie? Czy będzie udawać że problem nie istnieje?

  3. Krzysztof Sapała

    Nowomowa, poprawność polityczna oraz typowa propaganda. Zabrakło w tym wszystkim historii i to tragicznej historii. Przecież Polacy innych nacji nie postrzegają tak negatywnie a dlaczego? To pytanie czysto retoryczne.

  4. co za bzdura

    Najliczniejszą grupą cudzoziemców we Wroclawiu, na Dolnym Śląsku i w całej Polsce są Żydzi.

  5. Tu jest Polska, nie upaina

    Promują ukraińskich nazistów, ale to „mowa nienawiści” im przeszkadza. Lewacka logika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *