Zbrodnia wojenna na Ukrainie? W Ochtyrce spadła bomba termobaryczna [FILMY i ZDJĘCIA]

bomba termobaryczna
Na zdj. Lej po uderzeniu bomby termobarycznej w miejscowości pod Sumami. Fot. Maksym Edel.

Mamy nagranie i zdjęcia z obwodu Sumy w Ukrainie. Przesłał nam je jednej z mieszkańców – Maksym Edel. Największe miasto jest bombardowane przez Rosjan codziennie od początku inwazji. Bomba termobaryczna miała spaść na jedną z miejscowości w obwodzie – Ochtyrka. Strona ukraińska informuje o trzech takich ekspozjach. Tego typu niekonwencjonalna broń o ogromnej sile rażenia jest zakazana międzynarodowymi konwencjami.

[AKTUALIZACJA 20:11] Kolejna bomba termobaryczna spadła w okolicy Charkowa. Na razie nie wiadomo, jakie zniszczenia spowodowała. Wideo w linku poniżej.

Wojna do Sumów przyszła bardzo szybko

Piotr Kaszuwara, KolorowePtaki.com: Cześć Sasza. Co u Ciebie? 

Aleksander Martyniuk: Nie za dobrze. Bombardują Sumy od kilku dni. Są tam moi rodzice i brat walczy. Ja staram się cokolwiek pomóc. Chcieliśmy wysłać kamizelki kuloodporne, hełmy. Nic nie ma na rynku. Brak. W niektórych oddziałach armii ukraiskiej mają po trzy, cztery kamizelki na cały oddział. 

bomba termobaryczna
Fot. Maksym Edel

Żadne duże miasto nie jest zdobyte przez Rosjan

Sumy są oblężone, ale nie zdobyte? 

Na razie z tego, co wiem, żadne ukraiskie duże miasto nie zostało zdobyte. Mariupol oblężony, Charków, Chersoń też chyba nadal stawia opór. Wszystko się zmienia, jak w kalejdoskopie. U nas obrona terytorialna. Na razie skuteczna i okupant nie wchodzi. 

Nie wchodzi, ale bombarduje Sumy od drugiego, trzeciego dnia wojny. 

Tak. Pierwsze pociski poleciały z terytorium okupowanego przez Rosję już na początku inwazji, jak tylko linia frontu zaczęła się przesuwać. Pojawiły się wtedy pierwsze ruskie czołgi, samochdry opancerzone no i ostrzał z takiej odległości, jakby ktoś armaty postawił w Oławie i strzelał we Wrocław. Tak stoją pod miastem i walą z okupowanego terytorium Ukrainy. 

Chcesz pomóc podczas wojny w Ukrainie? Zobacz zrzutki Fundacji Otwarty Dialog!

Bomba termobaryczna i cywile pod ostrzałem

Czy w Sumach i innych miastach giną cywile? 

Niewiele o tym wiemy, bo takich oficjalnych informacji na razie nikt nie przekazuje. Wiem, że wczoraj zginęło 70 żołnierzy ukrainskich. W Charkowie używają broni przeciwko ludności cywilnej. Dziś nad ranem też na miasto spadł GRAD. W Sumach z kolei zniszczono budynki cywilne, urząd w centrum miasta. 

Co za pociski spadły na Sumy? 

Na Sumy spadają różne pociski, ale to co się wydarzyło w miejscowości Ochtyrka, chciałbym, żeby dowiedział się o tym cały świat! Na Ochtyrkę spadły conajmniej trzy bomby termobaryczne. Czyli broń niekonwencjonalna, zakazana przez prawo międzynarodowe i Konwencję Genewskę! To broń, która powoduje ogromne straty. 

Skąd wiadomo, że to były te bomby? 

Są ślady. A one są bardzo charakterystyczne. Mamy je na zdjęciach i na filmach. Są też pozostałości tych bomb, które zbadano I wiemy, że Rosja jej użyła. 

Okupant kradnie jedzenie na wioskach. Wcześniej spada bomba termobaryczna

A jak się mają Twoi bliscy Sasza? 

Rodzice w okupacji. Brat walczy, jak mówiłem. Sytuacja dziś się pogroszyła. 

Rodzice w domu? Bezpieczni? 

Tak, mieszkają w małej wiosce. Jest ona już po drugiej stronie. Zajęta przez Rosjan, ale mam z nimi cały czas kontakt. 

Nic im nie zrobili? 

Są już starsi, nie mogą walczyć. Mają jedzenie, jak to na wiosce. Jajka, kurczaki. Z innymi produktami jest problem, bo nie ma nic. Nie działają sklepy, bo okupant nie pozwala i stara się przerwać dostawy. 

Jak się zachowali Rosjanie po wejściu do tej wioski? 

Chodzą, zabierają jedzenie. Mają broń, to nikt nie dyskutuje. 

Gdzie śpią? 

Teraz w domu, bo linia frontu stale się przesuwa. Teraz jest już około 40 km dalej. Ostrzeliwane są osiedla mieszkalne, centra miast, domy w okolicznych miejscowościach. Ukraina płonie. Nie wiemy, co przyniesie nowy dzień, ale nie poddamy się nigdy. 

bomba termobaryczna
Fot. Lej po uderzeniu bomby termobarycznej w miejscowości w obwodnie Sumy. Fot. Maksym Edel.
bomba termobaryczna
Fot. Maksym Edel.
bomba termobaryczna
Fot. Maksym Edel.

Dowiedz się więcej o wojnie w Ukrainie z KolorowePtaki.com:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.
Verified by MonsterInsights