Wieża widokowa na górze Borowa k. Wałbrzycha [WIDEO]

góra borowa
Fot. Piotr Kaszuwara / KolorowePtaki.com.

Góra Borowa ma wysokość 853 m n.p.m. i jest szczytem granicznym Wałbrzycha i Jedliny-Zdrój. Wiodą na nią dwa szlaki – czerwony oraz czarny. Czerwony jest dość spokojny i nawet bez większego przygotowania wycieczka nie powinna nam sprawić trudności, ale za to czarny szlak nie bez powodu nazywany jest drogą przez mękę. Kiedy jednak uda nam się dotrzeć na szczyt, czeka nas wspaniała nagroda, bo z Borowej widać m.in. Góry Sowie, Karkonosze czy samotną Ślężę wraz z Radunią. Zresztą zobaczcie sami.

Góra Borowa – szlaki

Szlak czerwony jest w większej części łagodny, ale nie zabraknie także miejsc, gdzie ścieżka stromo wznosi się w górę. Brak kamieni i dość ziemista trasa nie sprzyja właścicielom miejskiego ani plażowego obuwa. Warto trzymać się niewielkich korzeni drzew, po których gdzieniegdzie da się wchodzić, jak po schodkach. Takich miejsc nie ma jednak wiele, więc lepiej uzbroić się w cierpliwość i mieć na myśli, że po 20 minutach stromego podejścia, reszta trasy jest już o wiele spokojniejsza.

Zobaczcie piękny krajobraz widziany z wieży widokowej na górze Borowa k. Wałbrzycha:

Szlak czarny z kolei przy Przełęczy Koziej wiedzie nas tzw. Drogą przez mękę. Nazwa nie odbiega od rzeczywistości. Wejście tą ścieżką w górę to prawdziwy wyczyn. Ziemia luźno osuwa się spod butów a nachylenie terenu jest naprawdę wymagające. Bez odpowiedniego obuwa – nie ma szans wejść tą drogą. Trudne jest także zejście tą trasą i nadwyręża mocno kolana, ale zejść pomagają długie, podłamane drzewka, których można się chwytać i schodzić po nich, niemal jak po łańcuchach. Czarny szlak odradzamy całkowicie po deszczu.

Na szczycie góry Borowa znajduje się otwarta w 2017 roku 16. metrowa wieża widokowa. To, co można z niej zobaczyć rekompensuje trudy wspinaczki. Polecamy! Dla leniuchów, powyżej film z samego szczytu!

Jeśli chodzi o parking, to spokojnie wystarczy ustawić GPS na miejsce docelowe Góra Borowa i z powodzeniem, bez większych problemów zaparkujemy przy wejściu na szlak. Jest tam w sumie około 15 miejsc parkingowych.

Zobacz inne wideo w KolorowePtaki.com:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.
Verified by MonsterInsights