Urodziny Katowic i Spodka: Krzysztof Zalewski dyrektorem artystycznym koncertu

Urodziny Katowic i spodka

Urodziny Katowic i Spodka już 11 września. W 2021 roku wokalista i multiinstrumentalista Krzysztof Zalewski poprowadzi swoich muzycznych przyjaciół na otwartym koncercie w Strefie Kultury z okazji wyjątkowego dnia. To Urodziny Katowic i Spodka. Artyści sięgną po repertuar gwiazd, które przez ostatnie 50 lat wystąpiły w katowickim „Spodku” – informuje Urząd Miejski Katowic w komunikacie prasowym.

W 2021 roku Katowice mają aż dwa powody do świętowania – czytamy. To kolejna rocznicę uzyskania praw miejskich oraz półwiecze jednego z symboli miasta, czyli „Spodka”. Obie rocznice połączy tegoroczna edycja Urodzin Miasta „Kocham Katowice”, których najważniejsze wydarzenie wypadnie dokładnie w urodziny miasta w sobotę 11 września.

Od 2018 roku główny koncert na Urodziny Katowic i Spodka w Strefie Kultury ma specjalną formułę. Wybrana gwiazda polskiej muzyki obejmuje kierownictwo artystyczne koncertu i zaprasza swoich wspaniałych gości, żeby razem przygotować specjalny program koncertu.

Urodziny Katowic i Spodka. Historia

Po Organku i Abradabie przyszła kolej na Krzysztofa Zalewskiego. Kariera tego muzyka rozpędziła się na dobre w 2016 roku, gdy wydał debiutancką solową płytę „Złoto”, choć na polskiej scenie muzycznej działa od roku 2002. Umiejętnie balansuje między muzyką popularną a alternatywną, nie zatracając swoich rockowych korzeni. Wykonując z dużym sukcesem utwory Czesława Niemena w projekcie „Zalewski śpiewa Niemena”, udowodnił, że dobrze czuje się też w cudzym repertuarze.

To doświadczenie z pewnością wykorzysta w Katowicach, dla których wraz z przyjaciółmi przygotują własne interpretacje utworów gwiazd, które przez lata gościł „Spodek”. Będzie z czego wybierać, bo przez pół wieku grała tam Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner, The Cure i wielu, wielu innych. Fani Krzysztofa Zalewskiego też powinni być usatysfakcjonowani, bo artysta na pewno wykona niejeden swój utwór.

Koncert Krzysztof Zalewski i przyjaciele poprzedzi duet producenta i multiinstrumentalisty Smolika
i brytyjskiego producenta Keva Foxa, czyli znany projekt Smolik // Kev Fox.

Jestem przekonany, że to wydarzenie zgromadzi w Strefie Kultury kilka pokoleń miłośników muzyki
z Katowic i całej Metropolii, i w odpowiedni sposób podkreśli nasz status jedynego w Polsce Miasta Muzyki UNESCO
– mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice, cytowany w przesłanym do KolorowePtaki.com komunikacie.

Krzysztof Zalewski zaprasza na koncert

Katowicki Spodek to kultowe miejsce dla polskiej muzyki. Pękam więc z dumy, że będę mógł być dyrektorem artystycznym koncertu na 50-lecie tego odlotowego miejsca. Gościły tam największe gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki. Sam odwiedziłem Spodek po raz pierwszy w 2000 roku jako piętnastoletni fan Iron Maiden. Na koncercie nie zabraknie wielu znakomitych gości, przywołamy przeboje zespołów, które pojawiały się w Katowicach na przestrzeni półwiecza, no i oczywiście zagram też trochę własnych piosenek. Pełen entuzjazmu zabieram się do prób. Widzimy się we wrześniu!

Program Urodzin Miasta „Kocham Katowice” wzbogaci także odsłonięcie kolejnych płaskorzeźb w Galerii Artystycznej upamiętniających twórców zasłużonych dla Katowic oraz m.in. koncert znanego w całej Europie estońskiego chóru Collegium Musicale z repertuarem pieśni obchodzącego 11 września 86. urodziny Arvo Pärta, jednego z mistrzów muzyki współczesnej. W urodzinową niedzielę 12 września swoją premierę będzie miał również mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema, który będzie powstawał równolegle w dwóch Miastach Kreatywnych UNESCO – Katowicach i jego rodzinnym Lwowie.

Wszystkie wydarzenia odbędą się zgodnie z obowiązującymi w danym momencie obostrzeniami pandemicznymi.

Zobacz wideo rozmowy na www.KolorowePtaki.com:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights