Uchodźcy w Grecji spędzą zimę w namiotach. Co na to Unia Europejska?

Uchodźcy w Grecji
LIBE – Committee on civil Liberties, Justice and Home Affairs delegation to Turkey. Visit to the Nizip refugee container shelter in the presence of Ambassador Adnan KECICI

Uchodźcy w złej sytuacji. Posłowie Parlamentu Europejskiego potępili działania Grecji dotyczące obozów dla uchodźców, znajdujących się na wyspach Morza Egejskiego.

Zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego władze Grecji powinny przy unijnym wsparciu, polepszyć warunki życia uchodźców oraz zapewnić im sprawne rozpatrywanie wniosków o azyl. Obecnie wielu z nich spędza zimy w tymczasowych schroniskach i namiotach.

W posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele niemieckiej prezydencji w Radzie, a także wysłannicy greckiego rządu. Posłowie przypomnieli, że na przestrzeni ostatnich lat, Grecja otrzymała wiele pieniędzy na poprawę jakości życia ludzi, żyjących w obozach na wyspach Morza Egejskiego.

Eurodeputowani zażądali pełnego raportu na temat liczby osób, które zostały przesiedlone do Grecji kontynentalnej i relokowani do innych państw członkowskiej od czasu pożaru w obozie dla uchodźców w Morii. Doszło do niego na początku września tego roku. Dach nad głową straciło wtedy około 12 tysięcy ludzi.

Podczas debaty podkreślono również, że przyjęty przez greckie władze model funkcjonowania obozów zawiódł. Dodawano, że wszystkie państwa Unii Europejskiej zgodziły się na pewne standardy przyjmowania i funkcjonowania migrantów i osób ubiegających się o azyl. Zdaniem mówców, Grecja ich nie przestrzega, a uchodźcy niekiedy żyją w warunkach urągających ludzkiej godności.

Były i głosy sprzeciwu. Niektórzy posłowie apelowali o ochronę granic Unii Europejskiej i zapobieganie nielegalnej migracji. Wspominano również o niedawnych doniesieniach, o rzekomym zaangażowaniu personelu Frontexu w nielegalne wyrzucanie i wypieranie z Grecji osób ubiegających się o azyl. W tych działaniach brać miała udział grecka straż graniczna.

W serwisie www.KolorowePtaki.com można przeczytać także wywiad z syryjskim socjologiem dr. Ziadem Abou Salehem. Naukowiec mówi w nim między innymi o strachu, jaki zaszczepiono w głowach Europejczyków. Wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego tłumaczy także, kim naprawdę są uchodźcy.

WERSJA POLSKA: Zobacz całe posiedzenie komisji, klikając tutaj.

WERSJA ANGIELSKA: Zobacz całe posiedzenie, klikając tutaj.

Poniżej możesz zobaczyć, gdzie w Europie mieszkają uchodźcy i z jakich krajów najczęściej pochodzą:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *