Trumny pod torowiskiem we Wrocławiu. Są wyniki badań [FOTO]

trumny
fot. mat. pras. MPK Wrocław

Niecodzienne odkrycie archeologiczne we Wrocławiu. Naukowcy kończą właśnie prace, które niespodziewanie trzeba było rozpocząć na budowie torowiska tramwajowego niedaleko centrum stolicy Dolnego Śląska. Robotnicy odkryli tam zagadkowe, stare trumny. Teraz, kiedy można już sformułować pierwsze wnioski, znalezisko dostarcza dodatkowej wiedzy o dawnej topografii i historii miasta.

Dzięki pracom archeologów, teraz wiemy, że odkryty cmentarz przy nieistniejącym już ewangelickim kościele był miejscem pochówku dla ofiar XIX-wiecznej zarazy, która nawiedziła dawne Breslau. Miasto zdziesiątkowała wtedy cholera, zbierająca w XIX wieku śmiertelne żniwo w całej Europie.

Posłuchajcie całej relacji archeologów, którzy w sumie na budowie odkryli 20 ciał:

Prowadziliśmy remont zielonego torowiska przy ulicy Złotoryjskiej. Robotnicy przychodzili codziennie i prowadzili prace, ale okazało się, że dalej tego robić nie mogą, bo znaleźliśmy zwłoki. Przyjechała policja, przyjechał prokurator i okazało się, że to miejsce, to dawny cmentarz – opowiada Bartosz Naskręski, rzecznik prasowy MPK we Wrocławiu.

Archeolodzy ustalili, że 20 trumien to pozostałość XIX-wiecznego cmentarza z lat 1857-1866. – Był to cmentarz Barbary 2. Został bardzo szybko zapełniony ze względu na epidemię cholery, która miała miejsce wtedy we Wrocławiu. Cmentarz istniał do początku XX-wieku, kiedy podjęto decyzję o jego likwidacji. Na części wschodniej powstał zieleniec, a na stronie zachodniej kościół św. Pawła. We Wrocławiu jest tyle starych cmentarzy, że nie starczyłoby badaczy, do ich pełnego sprawdzenia – mówi archeolog Tomasz Kastek.

Czy wirus może być wciąż groźny?

Od tej epidemii minęło już tak dużo czasu, że wystarczy stosować środki ochrony. Nie dotykać kości, pracować w rękawiczkach, maseczkach. Nie powinno być żadnego zagrożenia dla ludzi, ale wiadomo, że przy tego typu kościach chronić się trzeba, bo nigdy nie wiadomo, czy dana osoba nie miała jakieś infekcji, która mogłaby zostać przeniesiona – dodaje archeolog.

Kości zostaną teraz zbadane jeszcze dokładniej, zabezpieczone i przekazane Muzeum Miejskiemu Wrocławia – powiedział dla KolorowePtaki.com prezes MPK we Wrocławiu Krzysztof Balawejder. – Mam nadzieję, że kiedyś ktoś z taką samą pieczołowitością, jak my teraz, podejdzie do znalezisk nam współczesnych – dodaje Balawejder.

Czytaj także:

trumny

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

One thought on “Trumny pod torowiskiem we Wrocławiu. Są wyniki badań [FOTO]

  1. „Dzięki pracom archeologów, teraz wiemy, że odkryty cmentarz przy nieistniejącym już ewangelickim kościele był miejscem pochówku dla ofiar XIX-wiecznej zarazy, która nawiedziła dawne Breslau.”

    Ależ to jest pieprzenie od rzeczy. Było to wiadomo od początku. Wystarczyło spojrzeć na stare mapy. Ponieważ jednak urzędnicy mają dwie lewe ręce, zrobiła to tylko redakcja Łowców Przygód i opublikowała tę informacje w momencie, gdy cały magistrat nie miał pojęcia, skąd trumny. Pani Kaszuwara, niech sobie Pan nie robi jaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *