Tomasz Bonek to podróżnik, dziennikarz i pisarz. W jego twórczości te trzy role nieustannie się przenikają. Właśnie napisał kolejną książkę pt. „Chemia śmierci”, która opowiada o jednym z najbardziej tajemniczych obozów koncentracyjnych na terenie Dolnego Śląska.
- Skarb Średzki i jego tajemnice
- Dyhernfurth Zapomniany obóz III Rzeszy na Dolnym Śląsku
- Zaginione Złoto Hitlera, czyli Złoty Pociąg
- Skarby klasztoru w Lubiążu
- Egipskie legendy ukryte pod Ślężą
Tomasz Bonek jest znany m.in z książki nt. złotego pociągu pt. „Zaginione złoto Hitlera”, czy też z opowieści nt. klasztoru w Lubiążu a także z kryminalnej i dziennikarskiej historii odnalezienia tzw. skarbu średzkiego.
Jako podróżnik pasjonuje się m.in. historią Egiptu. – Są plotki, że sarkofag i mumia słynnego faraona Cheopsa tak naprawdę jest ukryta pod Ślężą – opowiada z przymrużeniem oka Tomasz Bonek.
Tomasz Bonek w rozmowie z www.KolorowePtaki.com zdradza również, pod którą ulicą w Środzie Śląskiej mogą wciąż być ukryte elementy skarbu średzkiego. Jednego z największych skarbów w historii, który odnaleziono przez przypadek na gruzowisku. Jego wartość szacuje się nie do końca oficjalnie na ponad 50 mln euro, czyli ok. 250 mln złotych.
Zobacz i posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Bonkiem:
Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy
Zapomniany obóz III Rzeszy na Dolnym Śląsku. Eksperymenty na więźniach w tajnym komandzie SS. Broń, która miała odmienić losy II wojny światowej.
Mała miejscowość Dyhernfurth na Dolnym Śląsku. Niemcy budują tu ogromny zakład przemysłowy, który rozpoczyna produkcję śmiercionośnej broni. Hitler marzy bowiem o Wunderwaffe, która zapewniłaby mu szybkie zwycięstwo. Jednak to nie rakiety V1 i V2 czy bomba atomowa mają zapewnić Führerowi triumf, a broń chemiczna produkowana przez więźniów obozu ukrytego w lesie na rubieżach Rzeszy.
Naukowcy syntetyzują dla Wehrmachtu tabun i sarin, bojowe środki trujące. Testują je najpierw na małpach w ściśle tajnym laboratorium, a następnie na więźniach obozu, których nazywają elfami. Skutki oddziaływania tych substancji na organizmy są przerażające. Użyte na froncie mogą zapewnić zwycięstwo III Rzeszy. Produkowane są ich tysiące ton. Bomby i pociski wypełnione toksycznym gazem czekają na właściwy moment wojny.
Jak wielkie spustoszenie ta broń siała wśród więźniów? Ile zabrakło, by II wojna światowa zakończyła się inaczej? Jakie tajemnice ujawnili Ci, którzy przetrwali te nieludzkie eksperymenty oraz marsze śmierci, które wyruszyły z obozu ukrytego w dolnośląskim lesie? Jaką karę ponieśli ludzie odpowiedzialni za te zbrodnie?
Tomasz Bonek, dziennikarz i autor reportaży historycznych, przeprowadza śledztwo, w którym odkrywa nieznane karty wojennej historii i przytacza przerażające wspomnienia więźniów. O tajnym obozie i eksperymentach, o których wszyscy chcieliby zapomnieć – czytamy na stronie wydawcy.
Zaginione złoto Hitlera
Czy ukryty skarb nazistów mogło uratować upadający PRL? Jak komuniści rozpętali trwającą do dziś gorączkę złota. Prawdziwa historia złotego pociągu.
W Polsce Ludowej żyje się biednie. Mimo szumnych haseł w kraju brakuje dosłownie wszystkiego. Marzenie o pozostawionych w ukryciu nazistowskich skarbach rozpala wszystkich.
W ręce bezpieki wpada Niemiec, który po wojnie zdecydował się zostać na Dolnym Śląsku. Zeznaje, że w ostatnich tygodniach walk brał udział w ukryciu niewyobrażalnego skarbu – kilkudziesięciu ton złota pochodzącego z wrocławskiego skarbca. Marzenie o odnalezieniu kosztowności może się ziścić. Gorączka złota opanowuje najwyższe szczeble władzy. Jaruzelski i Kiszczak wierzą, że odnajdując zaginiony skarb, zdołają uratować zadłużony kraj i utrzymać komunizm.
- Co udało się komunistom odnaleźć, a co przeleciało im przez ręce?
- Co stało się z depozytami banków jednej z najważniejszych prowincji III Rzeszy?
- I czy legenda o złotym pociągu jest prawdziwa?
Znany dziennikarz Tomasz Bonek przeprowadza reporterskie śledztwo, w którym szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie jest legendarne złoto banków Breslau oraz opisuje historie szaleństw, oszustw i największych afer Polski Ludowej – czytamy na stronie wydawcy.
