Smog: Działoszyn najniebezpieczniejszym miastem w Europie?

smog działoszyn
Dane z 8.02.2021 roku.

Dziś całą południową i centralną Polskę przykrył śnieg. Miejscami wieje też silny wiatr. Ulice Warszawy zasypane. Kierowcy informują, że przejechanie kilku kilometrów zajmuje im niemal trzy razy dłużej niż zazwyczaj. Podobnie jest dzisiaj we Wrocławiu, Katowicach czy Krakowie.

Zimowa aura i wiatr spowodowały, że poprawiła się natomiast jakość powietrza w miejscach, gdzie często oddycha się z trudem. Poziomy szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 spadły znacznie na Górnym Śląsku, Małopolsce i w województwie dolnośląskim.

Czytaj także: Bolesławiec i ceramika w prestiżowym gronie

W Polsce oddycha się dziś znacznie lepiej, niż choćby u naszych południowych sąsiadów Czechów, gdzie smog spowija większe miasta. Nieciekawie jest także na północy Ukrainy, w całej północnej Turcji oraz w północnych Włoszech.

Smog w Polsce

Jednak jedno miasto w Polsce wyróżnia się na tle smogowej mapy całego świata. W Działoszynie na Dolnym Śląsku wskaźniki smogu pokazały dziś (8.02.2021) ogromne przekroczenie poziomu szkodliwych substancji w powietrzu.

Gorzej jest tylko w kilku miastach w Indiach, gdzie do jakości tego czym oddychają ludzie, nie zwykło się przykładać dużej wagi.

Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego jednak uspokaja. – Najprawdopodobniej tamtejszy pyłomierz uległ awarii. Stacja pomiarowa znajduje się na górce i nigdy nie było stamtąd tego typu sygnałów. Nawet patrząc na dane z całego ostatniego miesiąca, wszystko było w porządku. Cały Dolny Śląsk oddycha dziś dobrym powietrzem, nie ma więc powodu do obaw – uspokaja Krzysztof Smolnicki.

Od kilku miesięcy Dolnośląski Alarm Smogowy prowadzi pomiary jakości powietrza w regionie. Sprawdzane są między innymi uzdrowiska, gdzie o dziwo smogu bywa najwięcej w całym regionie.

Aby dowiedzieć się więcej o akcji, wystarczy kliknąć tutaj.

Aktualne mapy smogowe z całego świata można znaleźć tutaj.

Czytaj także: Will Smith na randce z robotem. Sophia

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights