Niedawno chiński koncern z Hong Kongu zapowiedział wprowadzenie seryjnej produkcji inteligentnego robota o imieniu Sophia. Prace nad udoskonaleniem jego konstrukcji, wyglądu i zachowania trwały kilka lat.
Sophia jest tzw. robotem socjalnym. Jej głównym zadaniem miałaby być opieka nad osobami starszymi, wspieranie domów pomocy społecznej, czy ludzi chorych.
Robot Sophia był już jednak gościem w nie jednym studio telewizyjnym. Odpowiadał na pytania m.in. w brytyjskich programach śniadaniowych: This Morning oraz Good Morning Britain.
Jednym z najbardziej sensacyjnych nagrań robota Sophia była jednak randka z popularnym gwiazdorem Willem Smithem. Robot skrytykował tworzoną przez niego muzykę, a także zganił za niszczenie robotów w filmach, w których główną rolę zagrał Will Smith. Randka… chyba nie szczególnie udana, ale na pewno zabawna 🙂
To nie jedyne miejsca, gdzie karierę telewizyjną rozpoczął robot Sophia. Był także gościem amerykańskiego programu w NBC The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, gdzie oprócz Sophii wystąpił robotyczny pies.
Kim jest robot Sophia?
O tym, że robot Sophia ma trafić do masowej produkcji, jako pierwszy poinformował Reuters. Sophia wypowiada się w nagraniu internetowym. – Roboty społeczne, takie jak ja, mogą zająć się chorymi lub starszymi osobami – mówi Sophia, oprowadzając po swoim laboratorium w Hongkongu. – Potrafię pomóc w komunikacji, prowadzeniu terapii i zapewnianiu stymulacji społecznej, nawet w trudnych sytuacjach.
Po raz pierwszy o robocie Sophia usłyszeliśmy w roku 2016. Po tym, jak udało się go doszlifować, firma Hanson Robotics z Hongkongu zamierza ruszyć z produkcją masową jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku.
– Świat COVID-19 będzie potrzebował coraz większej automatyzacji, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo – powiedział założyciel i dyrektor generalny firmy David Hanson, stojąc w laboratorium, otoczony ich głowami.
Zobacz rozmowę robota Sophia w programie Good Morning Britain:
Hanson uważa, że rozwiązania robotyczne do walki z pandemią nie ograniczają się do opieki zdrowotnej, ale mogą pomóc klientom w branżach takich jak handel detaliczny czy linie lotnicze. – Roboty Sophia i Hanson są wyjątkowe, ponieważ są bardzo ludzkie – dodał. – To może być bardzo przydatne w tych czasach, kiedy ludzie są strasznie samotni i społecznie izolowani. Hanson zamierza w 2021 roku sprzedać „tysiące” robotów, zarówno dużych, jak i małych. Konkretnej liczby jednak nie podano.
Profesor Johan Hoorn, którego badania obejmowały pracę z Sophią, powiedział, że chociaż technologia jest jeszcze w powijakach, pandemia może przyspieszyć relacje między ludźmi a robotami. – Mogę wywnioskować, że pandemia faktycznie pomoże nam we wcześniejszym wprowadzeniu robotów na rynek, ponieważ ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że nie ma innego wyjścia – powiedział Johan Hoorn z Politechniki w Hongkongu.
Zobacz także jak robot Sophia poradził sobie w programie This Morning, emitowanym w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii:
Hanson Robotics wprowadza w tym roku na rynek robota o nazwie Grace, opracowanego specjalnie dla sektora opieki zdrowotnej. Produkty innych dużych graczy z branży, również pomagają w walce z pandemią.
Robot Pepper firmy SoftBank Robotics został wdrożony do wykrywania osób, które nie nosiły masek. W Chinach firma CloudMinds zajmująca się robotyką pomogła w utworzeniu szpitala polowego obsługiwanego przez roboty podczas wybuchu koronawirusa w Wuhan.
Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki, światowa sprzedaż profesjonalnych robotów usługowych wzrosła o 32%, do 11,2 mld USD w latach 2018-2019 – czytamy na stronie Reuters.
Czytaj także: Lek na COVID. Odkrycie profesora Marcina Drąga [WYWIAD]
Dowiedz się więcej: Dyrektor Nokii: “5G to przyszłość”. Czy technologia może nam zagrażać?