Prof. Arkadiusz Wójs 15. rektorem Politechniki Wrocławskiej

fot. Bartek Sadowski / mat.prasowe PWr
fot. Bartek Sadowski / mat.prasowe PWr

Będzie to zarazem najmłodszy człowiek na tym stanowisku w historii uczelni. Nowy rektor ma 49 lat. Od urodzenia związany jest z Wrocławiem.

Ukończył III LO w stolicy Dolnego Śląska, a studia magisterskie z fizyki na Politechnice Wrocławskiej. Tu obronił doktorat, uzyskał habilitację, a w 2009 roku, w wieku 38 lat, otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych. Od 2017 jest członkiem Academia Europaea. Od 2019 roku jest też członkiem Polskiej Akademii Nauk.

„Mamy potencjał, optymizm i pomysł na uczelnię”

W swoim programie za motto wybrał słowa Alberta Einsteina: „Nie oczekuj lepszych rezultatów, jeśli wciąż robisz to samo”. Drugim hasłem były z kolei słowa wynalazcy Charlesa Ketteringa: „Interesuje mnie tylko przyszłość, bo tam zamierzam spędzić resztę życia”. Czy nowy rektor sprosta tym wyzwaniom?

Politechnika Wrocławska to fantastyczna uczelnia, która tylko chwilowo znalazła się w ślepym zaułku. Mamy potencjał i dość determinacji, optymizmu i pomysłów, aby w ciągu kilku lat zbudować Politechnikę otwartą, nowoczesną i rywalizującą z najlepszymi uczelniami. Politechnikę wykorzystanych szans, wartości i szacunku – mówił prof. Arkadiusz Wójs podczas debaty kandydatów.

Według rektora elekta, ważna będzie teraz praca nad nowym statutem i strategią uczelni. Zapowiada, że przywróci rangę senatowi, podniesie pozycję wydziałów.

Mam takie marzenie…

Nowy rektor w planach ma również dokończenie informatyzacji uczelni, tak aby stała się bardziej cyfrowa i ekologiczna.

Przez długi czas szukałem dla siebie najlepszej uczelni na świecie. Pracowałem w kilku miejscach m.in. na Cambridge. Możliwe, że właśnie najlepszej uczelni na świecie, ale od dziesięciu lat mam inne marzenie. Moim marzeniem jest, aby ta najlepsza uczelnia była tutaj, na Politechnice Wrocławskiej – powiedział rektor podsumowując debatę.   

Kariera

W trakcie swojej kariery naukowej prof. Arkadiusz Wójs pracował także w National Research Council of Canada, na University of Tennessee i na University of Cambridge. Wykładał na wielu uczelniach na świecie.

Jest współautorem sześciu książek (ponad 1200 cytowań w bazie Scopus) i 180 artykułów indeksowanych w Scopus, cytowanych ponad 2200 razy (indeks Hirscha 29). W swoim dorobku naukowym ma także 50 wykładów na międzynarodo¬wych konferencjach naukowych. Jest promotorem pięciu zakończonych i sześciu wszczętych przewodów doktorskich.

Prof. Arkadiusz Wójs jest laureatem głównej Nagrody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcie naukowe w kategorii badań podstawowych (2011 r.), a także m.in.: nagrody American Physical Society Outstanding Referee (2013 r.), subsydium profesorskiego Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Mistrz (2012 r.), Nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego im. Wojciecha Rubinowicza (2008 r.), stypendium UE Marie Curie (2008 r.), Nagrody Prezesa Rady Ministrów za habilitację (2003 r.), Nagrody Wydziału III PAN im. Stefana Pieńkowskiego (2002 r.) i Nagrody MEN za doktorat (1998 r.). Jest także laureatem kilku konkursów o środki na badania, m.in. na trzy projekty europejskie i grant Narodowego Centrum Nauki MAESTRO.

fot. Bartek Sadowski / mat.prasowe PWr
fot. Bartek Sadowski / mat.prasowe PWr

Wybory

Kolegium Elektorów PWr, podczas zebrania wyborczego 25 czerwca, wybrało prof. Arkadiusza Wójsa na rektora kadencji 2020-2024. Rektor elekt oficjalnie zacznie kierować uczelnią 1 września. Nowy rektor został wybrany już w pierwszym głosowaniu, w którym uzyskał 88 na 120 możliwych głosów.

Wybory Rektora Politechniki Wrocławskiej kadencji 2020-2024 pierwotnie miały się odbyć pod koniec kwietnia. W związku z trwającą pandemią zostały przesunięte na 25 czerwca i po raz pierwszy przeprowadzono je w formie zdalnej.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights