Polska wódka, grecki ser Feta, hiszpańskie wino Cava i ser Queso Manchego, czy niemieckie piwo Münchener Bier i włoska szynka Prosciutto di Parma, mają być chronione prawem. Unia Europejska chce wprowadzić specjalne zabezpieczenia, które będą zapobiegać między innymi nielegalnemu podrabianiu tych produktów w Chinach.
Do wprowadzenia takich rozwiązań jeszcze daleko, ale trwają już dwustronne rozmowy między Unią Europejską a Republiką Chińską – poinformował europejski Komitet Handlu.
Zgodnie z rezolucją, za którą głosowało 38 osób, produkty oznaczone symbolem GI, takie jak Cava, Feta , Münchener Bier, Polska Wódka, Prosciutto di Parma oraz Queso Manchego, będą chronione przed podrabianiem i bezprawnym użyciem ich nazwy. W zamian za to chińskie produkty będą w ten sam sposób chronione na terenie Unii.
Umowa ma zostać rozszerzona w ciągu najbliższych czterech lat, objętych umową ma być blisko 200 różnych produktów. Unia chciałaby w najbliższym czasie rozpocząć kolejne dwustronne negocjacje dotyczące m.in dotacji przemysłowych, funkcjonowania przedsiębiorstw państwowych w Chinach, czy też transferu technologii, zamówień publicznych i nadwyżek w produkcji stali i aluminium.
– Umowa między Chinami a Unią Europejską to nie tylko narzędzie, które ma służyć nie tylko ochronie autentyczności, ale jest także dobrym testem zaufania. Komitet ds. Handlu będzie aktywnie uczestniczyć w monitorowaniu i kontrolowaniu skutecznego wdrażania porozumienia, zwracając się do Komisji Europejskiej o częstsze składanie sprawozdań w tej sprawie – powiedział węgierski eurodeputowany Iuliu Winkler.
Najwięcej podróbek pochodzi z Chin
Porozumienie Unia-Chiny będzie poddane pod głosowanie na pierwszej listopadowej sesji parlamentu. Umowa miałaby wejść w życie na początku 2021 roku.
W 2019 roku Chiny były trzecim co do wielkości rynkiem zbytu unijnych produktów rolno-spożywczych. Wartość transakcji to blisko 14,5 miliarda euro. Chiny to również drugi rynek dla produktów ze wspomnianym oznaczeniem GI, w tym win i napojów spirytusowych.
W 2018 i 2019 roku Chiny był także wiodącym rynkiem podróbek. Aż 80 procent podrobionych towarów, które trafiały na różne światowe rynki pochodziło własnie z Państwa Środka. Zgodnie z unijnymi wyliczeniami, straty producentów z tego tytułu to około 60 miliardów euro.
Przeczytaj również więcej na temat unijnych regulacji dotyczących uchodźców w Grecji.
W KolorowychPtakach.com pisaliśmy także o protestach w Hong Kongu okiem laureata Grand Press Photo.
