Polska wódka i włoska szynka będą chronione prawem w Chinach

Polska wódka czy grecki ser Feta mają być chronione prawem.

20201026PHT90146 original Kolorowe Ptaki.com

Holding in hand traditional greek feta cheese with greek flag on blue sea background

Polska wódka, grecki ser Feta, hiszpańskie wino Cava i ser Queso Manchego, czy niemieckie piwo Münchener Bier i włoska szynka Prosciutto di Parma, mają być chronione prawem. Unia Europejska chce wprowadzić specjalne zabezpieczenia, które będą zapobiegać między innymi nielegalnemu podrabianiu tych produktów w Chinach.

Do wprowadzenia takich rozwiązań jeszcze daleko, ale trwają już dwustronne rozmowy między Unią Europejską a Republiką Chińską – poinformował europejski Komitet Handlu.

Zgodnie z rezolucją, za którą głosowało 38 osób, produkty oznaczone symbolem GI, takie jak Cava, Feta , Münchener Bier, Polska Wódka, Prosciutto di Parma oraz Queso Manchego, będą chronione przed podrabianiem i bezprawnym użyciem ich nazwy. W zamian za to chińskie produkty będą w ten sam sposób chronione na terenie Unii.

Umowa ma zostać rozszerzona w ciągu najbliższych czterech lat, objętych umową ma być blisko 200 różnych produktów. Unia chciałaby w najbliższym czasie rozpocząć kolejne dwustronne negocjacje dotyczące m.in dotacji przemysłowych, funkcjonowania przedsiębiorstw państwowych w Chinach, czy też transferu technologii, zamówień publicznych i nadwyżek w produkcji stali i aluminium.

Umowa między Chinami a Unią Europejską to nie tylko narzędzie, które ma służyć nie tylko ochronie autentyczności, ale jest także dobrym testem zaufania. Komitet ds. Handlu będzie aktywnie uczestniczyć w monitorowaniu i kontrolowaniu skutecznego wdrażania porozumienia, zwracając się do Komisji Europejskiej o częstsze składanie sprawozdań w tej sprawie – powiedział węgierski eurodeputowany Iuliu Winkler.

Najwięcej podróbek pochodzi z Chin

Porozumienie Unia-Chiny będzie poddane pod głosowanie na pierwszej listopadowej sesji parlamentu. Umowa miałaby wejść w życie na początku 2021 roku.

W 2019 roku Chiny były trzecim co do wielkości rynkiem zbytu unijnych produktów rolno-spożywczych. Wartość transakcji to blisko 14,5 miliarda euro. Chiny to również drugi rynek dla produktów ze wspomnianym oznaczeniem GI, w tym win i napojów spirytusowych.

W 2018 i 2019 roku Chiny był także wiodącym rynkiem podróbek. Aż 80 procent podrobionych towarów, które trafiały na różne światowe rynki pochodziło własnie z Państwa Środka. Zgodnie z unijnymi wyliczeniami, straty producentów z tego tytułu to około 60 miliardów euro.

Przeczytaj również więcej na temat unijnych regulacji dotyczących uchodźców w Grecji.

W KolorowychPtakach.com pisaliśmy także o protestach w Hong Kongu okiem laureata Grand Press Photo.

unia Kolorowe Ptaki.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *