Polscy naukowcy wyróżnieni w NATO. Za radar niewidzialny dla przeciwnika [WIDEO]

nato politechnika warszawska
na zdj, Prof. Krzysztof Kulpa i prof. Piotr Samczyński / mat. pras. Politechnika Warszawska

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Kulpa i dr hab. inż. Piotr Samczyński, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zostali laureatami SET Panel Excellence Award 2020. Wyróżnienie jest przyznawane przez Panel Sensors & Electronics Technology (SET) należący do organizacji Science and Technology Organization (STO), która działa w ramach struktur NATO.

Nasi naukowcy zostali docenieni za aktywne i efektywne kierowanie pracami międzynarodowych grup eksperckich oraz zorganizowanie i przeprowadzenie testów technologii czytamy na stronie Politechniki Warszawskiej.

Prof. Krzysztof Kulpa przewodzi grupie NATO SET-242 Passive Coherent Locators on Mobile Platforms, a prof. Piotr Samczyński – grupie NATO SET-258 Deployable Multiband Passive/Active Radar Deployment and Assessment in Military Scenario. Zespoły te skupiają czołowych naukowców z całego świata specjalizujących się w technologiach radarowych, w szczególności w nowatorskich rozwiązaniach dotyczących radarów pasywnych oraz fuzji radarów pasywnych i aktywnych.

ZOBACZ TAKŻE: Radar niewidzialny dla przeciwnika pochodzi z Polski [WIDEO]

Dzięki zaangażowaniu naszych naukowców udało się połączyć starania obu grup, a w efekcie – zorganizować i przeprowadzić w Polsce ćwiczenie NATO o nazwie APART-GAS (ang. Active Passive Radar Trials – Ground-based, Airbone, Sea-borne). Jego głównym celem było przetestowanie dostępnych prototypów i demonstratorów radarów pasywnych (w tym tych tworzonych przez badaczy z Politechniki Warszawskiej) oraz ich współpracy z siecią radarów aktywnych – napisano na stronie Politechniki Warszawskiej.

Pomiary przeprowadzone zostały w kilku lokalizacjach na terytorium północno-zachodniej Polski we wrześniu 2019 roku. Uczestniczyli w nich naukowcy, przedstawiciele przemysłu i wojska z dziesięciu krajów. W ćwiczeniu APART-GAS wzięło udział ponad 70 uczestników reprezentujących naukę, przemysł oraz przedstawicieli użytkowników wojskowych z dziesięciu krajów: ośmiu krajów NATO, w tym z Polski oraz z dwóch krajów PfP (Partners for Peace): Szwajcarii i Australii.

Więcej informacji na temat tego ćwiczenia można znaleźć w poniższych materiałach:

Posłuchaj także:

Informacja Prasowa

Verified by MonsterInsights