Państwo Islamskie sprzedawało strach. Europa i Polacy go kupili

Piotr Kaszuwara: Przyjechał pan spod Damaszku w Syrii do Polski 35 lat temu. Od ponad 30 lat mieszka pan we Wrocławiu. Pamięta pan pierwszy dzień na polskiej ziemi?

Dr Ziad Abou Saleh, socjolog z SWPS, wrocławianin: To był wtorek 8 listopada 1983 roku. Niedobra pogoda. Deszcz ze śniegiem i młody człowiek z Bliskiego Wschodu przyjechał w krótkich rękawach.

Co pana tu sprowadziło?

Od lat 50. do końca XX wieku młodzież ze świata arabskiego przyjeżdżała do Polski tylko i wyłącznie w celach edukacyjnych. Podobnie było ze mną. Najpierw ukończyłem informatykę na Politechnice Wrocławskiej. Tam przez kilka lat byłem szefem i koordynatorem studentów zagranicznych, a później dzięki fascynacji innymi kulturami obroniłem doktorat z socjologii. Napisałem pracę na temat obrazu Polski i Polaków w oczach Arabów.

I jaki był wtedy ten obraz?

W połowie lat 90. przebadałem niemal wszystkich Arabów, jacy mieszkali i studiowali wtedy w Polsce. Muszę przyznać, że był to zupełnie inny obraz Polski i Polaków niż dziś. Nawet wśród tych samych, bo po latach przebadałem ich niedawno ponownie. Wtedy był normalny. Ludzie widzieli pozytywne cechy, jak i negatywne.

A dziś?

Dziś niestety jest to obraz mniej pozytywny, ale jako socjolog mogę zapewnić, że i tak jest on lepszy niż obraz Polski i Polaków w oczach samych Polaków. Sporo narzekamy, jesteśmy niezadowoleni, mało w nas radości. Trudno więc lubić nam tych odmiennych skoro sami siebie nie akceptujemy.

Lata 80. i 90. przyciągały wielu Arabów do Polski, czy też np. na Węgry. Przyjeżdżali ludzie z Iraku, z Palestyny, z Syrii. Chodziło o bliskość ze względu na system socjalistyczny panujący wówczas w naszych krajach?

Przyjeżdżało też sporo ludzi np. z Arabii Saudyjskiej, czyli kraju – nazwijmy to – religijnego, który nie miał żadnych szczególnych koneksji ze Związkiem Radzieckim, który kojarzył się jednoznacznie z ateizmem. Trudno więc generalizować. Powiedziałbym, że te kraje, które pan wymienił i jeszcze Algierię, czy Jordanię połączyły z Polską wspólne interesy i podejście do świata niż system socjalistyczny.

Czuł się pan wtedy przyjaźnie przyjęty w Polsce? Inni Arabowie dobrze się tu czuli?


Jako opiekun studentów zagranicznych przyznam, że nie zanotowałem i nie zaobserwowałem żadnych przykrych wydarzeń czy niechęci na tle rasistowskim, czy narodowym. Chyba że sprawy personalne. One jednak były wtedy, mogą być dzisiaj i nawet za sto lat będą miały miejsce. Obecność obcokrajowców, Arabów we Wrocławiu, wedle tego, co ja przeżywałem, to dla Polaków była ciekawość. Z tej ciekawości później pojawiały się przyjaźnie, serdeczności i tak dalej. Odmienni ludzie nie powodowali na pewno żadnego lęku ani strachu w Polakach.

Dlaczego kiedyś ten obcy – idąc tropem socjologicznej myśli Zygmunta Baumana – był bardziej do zaakceptowania, niż jest dziś? Co przez te 35 lat się zmieniło?

Za dużo się wydarzyło na świecie, w Europie i w Polsce. Obrzydliwa polityka światowa, europejska, polska i arabska to spowodowała. Niestety najlepiej zawsze sprzedaje się strach, więc wszyscy w niego inwestują i go nam sprzedają. My go kupiliśmy, a ze strony polityków jest to bardzo udana inwestycja. W Polsce żyjemy lękiem wirtualnym, bo boimy się obcego, który tak naprawdę w naszym życiu jest nieobecny. Wystarczy spojrzeć na urzędowe statystyki i okaże się, że ludzi ze statusem uchodźcy w Polsce jest zaledwie kilkoro.

Zamachy terrorystyczne w USA, w Europie, w Azji, w Afryce… jednak są faktem.

Tak, ale jeśli porównać strach wśród społeczeństw zachodnich, gdzie imigrantów ze świata arabskiego jest bardzo, bardzo dużo, to obawy tam na pewno też są, ale nie ma irracjonalnego lęku. Tam, gdzie dochodzi do bezpośredniego kontaktu, gdzie społeczeństwo ma jakąś wiedzę o tym odmiennym i o wydarzeniach na Bliskim Wschodzie, czy w Afryce, to ten lęk jest zdecydowanie mniejszy. Moim zdaniem nasi politycy w Polsce umiejętnie wykorzystali ten brak wiedzy i fakt, że między Polakami i muzułmanami nie dochodziło w historii do kulturowych kontaktów. To pozwoliło stworzyć wyimaginowanego wroga, którego należy się obawiać dla naszego wspólnego, narodowego dobra. Niestety Polska nie jest na świecie w tym wypadku wyjątkiem.

Czemu miałoby to służyć? Tak na dłuższą metę.

Dzięki tak wzbudzonemu strachowi nie myślimy o niczym innym. Proszę mi wierzyć, że naprawdę nie chodzi tu tylko o Polskę. W krajach arabskich stosuje się niekiedy tę samą metodę. Lista krajów mogłaby być dłuższa. Fenomenem Polski jest na pewno jednak to, że mimo braku obcego lęk jest maksymalny.

Ukraińców aż tak się nie boimy, choć też są obcy.

To też są jednak Słowianie. Mają podobny język, zwyczaje, wyglądają podobnie. Choć jako socjolog przyznam, że ocena Polaków w oczach Ukraińców w ostatnich dwóch latach również wyraźnie spadła. Patrzą na nas Polaków trochę mniej pozytywnie i trochę z chłodem.

Myśli pan, że w takim razie zaprzepaściliśmy coś, czego żałują dziś choćby Belgowie, czyli sytuację, w której imigranci mają równe szanse np. w dostępie do rynku pracy, edukacji, etc.? Wielu Belgów w tym upatruje błędu systemowego, który wśród młodych ludzi wywołał nastroje ekstremistyczne, bo byli oni poniekąd skazani na życie poniżej pewnego poziomu społecznego.

Jest niesamowita różnica w podejściu między Arabami, którzy przyjechali tu w latach np. 80. i otrzymali dostęp do edukacji, a między Arabami, którzy dziś pracują w kebabach. Zdecydowana większość to są jednak ludzie, którzy skończyli tu studia, mają własne firmy, są pracodawcami, lekarzami, inżynierami i chcą żyć w spokoju. Z tej perspektywy myślę, że rzeczywiście była to idealna droga. Idealna integracja polega na tym, że każda strona daje coś od siebie, żeby drugiej stronie było dobrze. Ze swojej strony mam żal do niektórych krajów europejskich, że sprowadziły tak ogromną ilość imigrantów ze świata arabskiego czy afrykańskiego tylko po to, by ratować swoją gospodarkę, nie zapewniając im żadnej przyszłości. W Polsce na pewno kiedyś wyglądało to inaczej.

Skoro – jak wynika z niektórych analiz – trzecie pokolenie Arabów czuje się już Polakami, Francuzami, Belgami, Niemcami, to skąd biorą się w nich radykalizmy i skąd strach wyrażony choćby w książce Houellebecq’a pt. „Uległość”?

Nie chciałbym obwiniać konkretnych krajów, czy systemów, ale sądzę, że niestety cała Europa zbyt późno zorientowała się w problemie. Zbyt późno rozpoczęto tworzyć procedury i systemy, które tak naprawdę od dawna powinny już funkcjonować. Jesteśmy dopiero na początku drogi, by doprowadzić do racjonalnej integracji. Na pewno powinniśmy zacząć od edukacji imigrantów i edukacji rdzennych mieszkańców, żebyśmy nawzajem poznali i zrozumieli swoje odmienne kultury i współczesny świat, w którym przyszło nam dziś żyć.

Wspomniany już Zygmunt Bauman mówił o tym już blisko 20 lat temu, pisząc książkę „Płynne Czasy”. Zaznaczał, że tzw. europocentryzm nie zaprowadzi nas w dobrą stronę. Powinniśmy wiedzieć więcej, jak żyją i skąd przybywają do nas ludzie. W Syrii wojna trwa od 8 lat, pochłonęła już setki tysięcy ofiar świetlnych. Terror i okrucieństwo ISIS dopiero wynurza się z ukrycia.

Mówi się już nawet o milionie zabitych. Po ośmiu latach Syria, która była piękna i cudowna, gdzie napotykały na siebie wszystkie niemal kultury i cywilizacje świata, jest ruiną. Niemal przy każdej ulicy i w każdej wiosce były zabytki, które sięgały kilku tysięcy lat wstecz. Były. Dziś sytuacja wygląda tak, że na terenie mojego kraju walczą ze sobą różne siły: Amerykanie, Rosjanie, Turcja, Arabia Saudyjska, Iran. Niestety kosztem narodu syryjskiego.

Na początku wydawało się, że to demokratyczny zryw związany z tzw. Arabską Wiosną. Mogło udać się obalić reżim i partię Baas, która rządzi w Syrii nieprzerwanie od ponad pół wieku.

Państwo nie widzą, ale zacząłem się śmiać. To była chwila. Teraz kraje, które wymieniłem, załatwiają tam swoje interesy.

Amerykanie chcą wycofać wojska z Syrii w najbliższym czasie, po tym, kiedy ostatni bastion ISIS padnie.

Nie wierzę, że prezydent Donald Trump robi to bez żadnej korzyści dla siebie i dla swoich interesów. Moim zdaniem to jakiś biznesowy krok.

Może po prostu ktoś musi tę wojnę wreszcie skończyć.

Poczekajmy. W Syrii stworzono terrorystów, w Afganistanie też. Zobaczymy, który kraj będzie następny. Proszę pamiętać, że jeszcze niedawno Baszszar al-Asada Amerykanie skazywali na polityczną śmierć. Dziś twierdzą, że da się z nim dogadać. Oczywiście mówię tutaj o politykach, a nie o całym narodzie amerykańskim. Niech moje słowa potwierdzi zachowanie Trumpa w związku z morderstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Skupiliśmy się na wielkiej polityce. A co ze zwykłymi ludźmi, którzy w Syrii nadal mieszkają? Co z pana rodziną, która mieszka pod Damaszkiem?

Niestety rzadko kiedy mówi się o tych małych, ludzkich tragediach. Prawie połowa narodu syryjskiego została wyrzucona poza swój kraj. Miliony ludzi mieszka dziś w obozach dla uchodźców w Turcji, Libanie, Jordanii czy tutaj w Europie. Oni cały czas cierpią. Na ich twarzach nie ma radości. Druga połowa, która została w kraju, też cierpi. Moja mama mówi, że wolałaby nadal słyszeć huk spadających bomb niż odczuwać to, co dzieje się tam dziś. Mówimy o takich rzeczach jak brak prądu, ogrzewania, kosmiczne ceny jedzenia. Poza tym nowa moralność, która urodziła się w ludziach na wojnie.

Okrucieństwo Państwa Islamskiego bardzo powoli wychodzi na jaw. Niedawno słyszeliśmy o odnalezieniu kilkudziesięciu głów Jazydek, które najpierw bojownicy ISIS mieli wykorzystać seksualnie, a później zamordować.

Ja pochodzę z Syrii. Znam ten kraj i nigdy nie wyobrażałem sobie, że kiedykolwiek taki potwór może narodzić się na mojej rodzinnej ziemi. Nawet gdybyśmy mówili o najbardziej radykalnych grupach działających w Syrii, to byli oni bardzo daleko od tej okrutnej formy, jaką było Daesh.

Państwo Islamskie powstało i to fakt. Bardzo szybko zdobyli tereny w Syrii i w Iraku, można powiedzieć – weszli w buty zmiażdżonej Al-Kaidy – i stworzyli coś dużo bardziej okrutnego.

Myślę, że to była organizacja stworzona po to, by osłabić liberalne siły syryjskie. Dzięki nim Syryjczycy stawali w sytuacji: albo walczysz po naszej stronie, albo ISIS już czeka na ciebie.

Ale jednak ludzie, zradykalizowani europejscy muzułmanie ciągnęli tam tłumnie. Udało im się, w którym czasie stworzyć sprawnie działające państwo, instytucje państwowe funkcjonowały, handlowano ropą. Ponoć beczki trafiały nawet do Europy, tylko o wiele tańsze. Dawało to terrorystom miliony dolarów zysku tygodniowo.

No właśnie. Nie dało się tego zrobić. Dlatego uważam, że ta wizja od dawna leżała w szufladach i była przemyślana. Poza tym ISIS, Daesz, czyli Państwo Islamskie było bardzo mocne w mediach. Mieli świetny PR. Genialnie sprzedawali strach w filmikach, w muzyce. W momencie, kiedy zaczęliśmy się bać i kierować się w Europie tym, co Daesz by chciał, to oni w pewnym sensie wygrali. Nie musieli tu nawet przyjeżdżać, a udało im się sprawić, że różni ludzie zaczęli do siebie nawzajem odnosić się z lękiem, nienawiścią i pogardą. Kiedy spełnili swoją funkcję – zniknęli niemal tak szybko, jak się pojawili.

I co dalej?

Nie wiem. Poczekajmy i zobaczymy, jakie będą kolejne kroki biznesowe światowych przywódców.

A co do tego czasu?

Poznawajmy inne kultury, bądźmy na nie otwarci, bo kiedy przestaniemy się bać, to przestaniemy być podatni na lęki i może zaczniemy żyć normalnie. Pamiętam, kiedy przyjechałem do Polski, tego chłodnego dnia w listopadzie 1983 roku, to w akademiku usłyszałem piosenkę, która pokrzepia mnie do dziś. To było Lady Punk – „Mniej niż zero”.

Wywiad publikowany na łamach Onet.pl.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

One thought on “Państwo Islamskie sprzedawało strach. Europa i Polacy go kupili

  1. […] serwisie http://www.KolorowePtaki.com można przeczytać także wywiad z syryjskim socjologiem dr. Abou Ziadem Salehem. Naukowiec mówi w nim między innymi o strachu, jaki zaszczepiono w głowach Europejczyków. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights