Syberia i pamiętnik. Zesłanie w oczach dziecka [REPORTAŻ]

Syberia. Zostało z niej tylko kilka kartek, powyrywanych ze starych zeszytów i zapisanych dziecięcym pismem. Tadzio zszył je sznurkiem i ukrył przed wzrokiem żołnierzy patrolujących pociągi. To one wiozły ludzi do najodleglejszych zakątków ZSRR. Jego ocalałe pamiętniki to jeden z namacalnych śladów, jakie do dziś przetrwały po kilkuset tysiącach osób wywiezionych przymusowo w głąb Rosji.

Spośród rodzin, kobiet, dzieci i starców co trzeci nigdy nie wrócił. Ostatni żyjący Sybiracy trafili na zesłanie jako maleńkie dzieci. Dziś mają najmniej 80 lat.

Dzięki pamiętnikowi, który zachował z tamtych czasów Tadeusz Rosik-Rosiński odtwarzamy tę zanikającą historię z perspektywy dzieci. Dla nich transport i zsyłka do dziś kojarzą się polowaniami na susły, z rzucaniem kamieniami do krokodyli, czy też z rosyjskimi kolegami ze szkolnych ław. W ich głowach wciąż trwa piękna kazachska wiosna.

POSŁUCHAJ PODCASTU;

Realizacja i montaż:

  • Piotr Kaszuwara

Bohaterowie:

  • Tadeusz Rosik-Rosiński – Sybirak
  • Ryszard Janosz – prezes Związku Sybiraków we Wrocławiu, Sybirak
  • Waldemar Rosik-Rosiński – syn Sybiraka

Konsultacja merytoryczna:

  • Agnieszka Kaniewska, doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego

Materiał pub publikowany pierwotnie na antenie Radia Wrocław.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *