Naukowcy z AGH w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Badają sarkofagi w Mauzoleum von Magnisów [WIDEO]

Ołdrzychowice Kłodzkie
Naukowcy AGH w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Mat. AGH.

Kraków, dn. 18.10.2021.

Naukowcy z AGH badają kamienne sarkofagi w Ołdrzychowicach Kłodzkich na Dolnym Śląsku. Już wiemy, że w conajmniej kilku sarkofagach w starym Mauzoleum von Magnisów są trumny. Nie wiadomo na razie co jest w środku. Trwają badania, których zazwyczaj nie wykonuje się w pomieszczeniach.

  • Liczące przeszło sto trzydzieści lat mauzoleum należało do niemieckiego rodu arystokratycznego von Magnisów, którego nestorem był ówczesny posiadacz Ołdrzychowic Kłodzkich, hrabia Anton Franz von Magnis.
  • Pod koniec II wojny światowej Niemcy ukrywali – także w pochówkach – kosztowności.
  • Czy ołdrzychowickie podziemia mogą skrywać poniemieckie skarby?

Naukowcy z AGH na zaproszenie parafii oraz ekipy filmowej „History Hiking” przebadali sarkofagi w mauzoleum z użyciem georadaru oraz magnetometru cezowego. Prace w neoromańskiej nekropolii prowadzą prof. Sławomir Porzucek, dr inż. Monika Łój oraz dr inż. Jerzy Karczewski z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Tajemnicze przedmioty w Ołdrzychowicach Kłodzkich

– Wszystkie przedmioty, które są z żelaza, generują pole magnetyczne, dlatego urządzenie takie jak magnetometr cezowy może nam pomóc w poszukiwaniach – tłumaczy prof. Sławomir Porzucek z AGH.

– Badań magnetycznych z reguły nie robi się w pomieszczeniach. Jest zbyt dużo zakłóceń. Tutaj jednak są przesłanki do tego, że w sarkofagach mogą znajdować się elementy stalowe. Metoda magnetyczna jest bardzo czuła na taki materiał, w związku z tym możemy sobie pozwolić na jej przetestowanie i odpowiedzieć na pytanie co kryje się w środku – wyjaśnia dr inż. Monika Łój z WGGiOŚ.

Poniemieckie trumny ze skarbami?

Wiadomo, że w co najmniej kilku sarkofagach znajdują się trumny. Pod koniec II wojny światowej Niemcy ukrywali, także w pochówkach, kosztowności. Czy także ołdrzychowickie podziemia mogą skrywać poniemieckie skarby? Na to pytanie chce odpowiedzieć ekipa History Hiking. W podziemiach monumentalnej budowli znajduje się osiem sarkofagów, każdy o wadze nawet siedmiu ton. – Prawdopodobnie najpierw zbudowano sarkofagi, a dopiero później, nad nimi, zbudowano mauzoleum – tłumaczy Łukasz Kazek z History Hiking.

Liczące przeszło sto trzydzieści lat mauzoleum należało do niemieckiego rodu arystokratycznego von Magnisów, którego nestorem był ówczesny posiadacz Ołdrzychowic Kłodzkich, hrabia Anton Franz von Magnis. Przez wiele lat było zaniedbane, turystyczny potencjał niezwykłego obiektu dostrzegł jednak ostatni proboszcz ołdrzychowickiej parafii. – Postanowiłem uporządkować to miejsce i udostępnić do zwiedzania jako muzeum, zachowując religijny charakter tego miejsca – tłumaczy ks. Stefan Łobodziński, proboszcz parafii w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Podczas realizacji odcinka badaczom udało się otworzyć jeden z sarkofagów. Wewnątrz, zgodnie z oczekiwaniami, znajduje się trumna. Co kryją pozostałe sarkofagi? Twórcy programu czekają na wyniki badań naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, które uchylą rąbka tajemnicy.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.
Verified by MonsterInsights