„Mamy dziś z Ukrainą podobny problem, jak kiedyś z Niemcami”

– Są takie opinie, że Polska przedwojenna, zwłaszcza na Wołyniu, uznawała i praktykowała coś takiego, co można nazwać religijno-narodowym rasizmem. W ramach różnych akcji pacyfikacyjnych ułani palili cerkwie – opowiada o wydarzeniach z Wołynia Leszek Budrewicz, dziennikarz i poeta, dawny działacz podziemnej „Solidarności” z Wrocławia. W świetle nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego Budrewicz tłumaczy, że perspektywa Ukraińców była wtedy diametralnie inna niż Polaków. – Dla nich była to okupacja – mówi Budrewicz.

Piotr Kaszuwara: Pana pokolenie inaczej pamięta to, co stało się na Wołyniu. Do Wrocławia po wojnie przyjechało wiele osób ze wschodu. Ich opowieści były inne niż dzisiejsza dyskusja.

Leszek Budrewicz: Jeżeli jakaś dyskusja wybucha i przybiera taką a nie inną postać, to każdy historyk powie, że nie może być inaczej. Mieliśmy taką rzeczywistość – w mojej klasie szkolnej w dzienniku były wymienione nazwiska dzieci razem z imionami rodziców i ich miejscami zamieszkania. Mało kto z nich urodził się we Wrocławiu. Ten, nazwijmy to, komponent wołyńsko-galicyjski był tu tak silny, że sprawa Ukraińców czy sprawa UPA była po prostu oczywistością. Można było w kinie lub w telewizji obejrzeć „Ogniomistrza Kalenia” i „Zerwany most”. To były filmy na temat walk z UPA w Bieszczadach. Trzeba powiedzieć szczerze, że w tamtych czasach, sprawa wzajemnego mordu polsko-ukraińskiego, z naciskiem, że to, że to oni nas „rżnęli”, była czymś powszechnym dla każdego, kto wyrastał w tamtej atmosferze.

To była opinia obiegowa czy oficjalna?

Nie można porównać tego do jakiejkolwiek wersji oficjalnej, bo jako taka historia Wołynia i Galicji Wschodniej, również w czasach PRL-u, niemal nie istniała. Była natomiast wersja domowa. Nie była to rzetelna wiedza historyczna, ale w gruncie rzeczy nacechowana negatywnie ludzka pamięć. Żywa była wizja prawdziwego „rezuna” (staropolskie: mordercy) z UPA.

We Wrocławiu mieszkali wtedy też Ukraińcy. Od nich nie słyszało się innej wersji?

Bardzo nieśmiało ją czasem przedstawiali.

Mocno różniła się od tej powszechnej?

Często wspominali o tym, że niezupełnie tak było. Że oni też byli prześladowani.

Na Wschodniej Ukrainie, w Donbasie, często słychać również obiegowe opinie, że Wołyń to ludobójstwo na Polakach dokonane przez sprzymierzeńców faszystów. Szczególnie teraz, kiedy trwa tam wojna nie tylko domowa, ale także pomiędzy różnymi światopoglądami.

Myślę, że na Ukrainie ludzie bardziej obeznani z historią wiedzą coś, co jest jeszcze zupełnie nieuświadomione po stronie polskiej. Co oczywiście wcale nie usprawiedliwia żadnego mordu. Na Wołyniu przed wojną było około 15 procent ludności polskiej. Oprócz dworu, w przeważającej większości byli to też osadnicy wojskowi. Dla mieszkających tam Ukraińców była to okupacja. Tym bardziej, że ani policjantem, ani leśnikiem nie mógł być Ukrainiec.

Ponadto różnice religijne. Większość Ukraińców na tym terenie była prawosławna lub grekokatolicka.

Są takie opinie, że Polska przedwojenna, zwłaszcza na Wołyniu uznawała i praktykowała coś takiego, co można nazwać religijno-narodowym rasizmem. Pamięta się, że w ramach różnych akcji pacyfikacyjnych ułani palili cerkwie. Rozwiązywano siłą harcerstwo ukraińskie. Wtedy też tak zwani dziś „banderowcy” zabijali już posłów ukraińskich, którzy prowadzili, ich zdaniem, zbyt umiarkowaną politykę wobec mniejszości polskiej i zdaniem „banderowców” źle reprezentowali z kolei interesy mniejszości ukraińskiej w Warszawie. Byli też inni. Tak zwani „Petlurowcy „, czyli zwolennicy atamana Symona Petlury, którzy walczyli po stronie Józefa Piłsudskiego. A później zostali zdradzeni. Traktat Ryski powodował, że oni wszyscy zostali internowani w Szczypiornie. Sojusznicze wojska ukraińskie, które obroniły Zamość w 1920 roku, zostały potraktowane w ten sposób.

Mimo to, podobno byli bardziej skłonni do ratowania Polaków podczas rzezi wołyńskiej.

Ponieważ dostali między innymi ziemię w rekompensacie. Poza tym to było pokolenie Ukraińców zaangażowanych w walkę o niepodległość, którzy nie mieli w pamięci tylko walki o Lwów z Polakami, ale głównie sojusz przeciwko bolszewikom w 1920 roku.

Są dziś na Ukrainie ich spadkobiercy, którzy byliby w stanie przyznać, że Wołyń to było ludobójstwo?

Jeśli rozmowa jest uczciwa, to tak. Zawsze mają jednak jedno „ale”. Że Niemcy zwalczając UPA opierali się głównie na informacjach właśnie od polskich leśniczych czy kolejarzy. W wewnętrznej walce zwyciężyła w końcu opcja tzw. „banderowska” nad „bulbowcami” i „melnykowcami”, którzy nie chcieli mordować Polaków. W tych relacjach wspomina się często o Polakach, którzy razem z Niemcami pacyfikowali ukraińskie wioski. To była policja pomocnicza, złożona często z Polaków z Górnego Śląska lub z Wielkopolski, a także polskojęzycznych Ślązaków.

Przeciwko komu więc walczyło wtedy UPA?

Chodzi właśnie o to, że oni za wrogów postawili sobie wszystkich. Niemców, Związek Radziecki i Polaków.

Były powody do stawiania oporu tym wszystkim stronom?

W rezultacie UPA rzeczywiście w pewnym momencie stała się jedyną zbrojną organizacją walczącą o niepodległość Ukrainy. Trzeba jednak dodać, że w tym czasie wspomniani „melnykowcy” i „bulbowcy” zostali wyeliminowani. Żona Tarasa Bulby została zabita przez „banderowców”. Także to była też pewna walka polityczna. W Polsce mówi się, że byli tacy Ukraińcy, którzy chcieli lub pomagali Polakom i za to zginęli. Trzeba pamiętać, że ta wewnętrzna walka w UPA również była krwawą jatką. Jak to w czasie takiej „wojny chłopskiej”.

Na zachodniej Ukrainie UPA do dziś wspominana jest jako organizacja, która walczyła z sowietami.

Roman Szuchewycz, prawdopodobnie ponoszący największą odpowiedzialność za masakrę Polaków na Wołyniu, był człowiekiem, który rzeczywiście aż do 1950 roku walczył z NKWD. Jeśli więc w obecnej sytuacji na wschodzie kraju, kiedy Rosja wspiera separatystyczne zabiegi władz w Donbasie, Ukraińcy chcą mieć współczesne zaplecze pamięci zbiorowej to mają na horyzoncie tylko UPA. Gdyby przyznali, że była to organizacja zbrodnicza, to trochę tak jak gdybyśmy my w obliczu tego, co wiemy o zbrodni polskich oddziałów Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce, mieli to rozciągnąć na całą Armię Krajową.

Ma pan na myśli, że Ukraińcy muszą dziś świadomie wygładzać pewne elementy swojej historii?

Gdyby uświadomili sobie jaka była praktyka działania oddziałów UPA w stosunku do ludności narodowości innej niż ukraińska, to nie mieliby nic. Jednak – jak mówiłem – jeśli rozmowa jest uczciwa, to tak jak Polacy przyznają, że doszło do masakry Żydów w Jedwabnem, tak i Ukraińcy przyznają rację naszej wersji.

Polacy też stawiali opór. AK prowadziło akcje odwetowe. Szacuje się, że zginęło w nich nawet kilkanaście tysięcy Ukraińców. Właśnie na Wołyniu. Polska wersja jest taka, że to Ukraińcy głównie mordowali kobiety i dzieci.

Kiedy istniała już 27 wołyńska dywizja piechoty AK, to zmieniły się proporcje sił. Problem na Wołyniu polegał jednak na tym, że polityka polskiego rządu w Londynie była taka, aby walczyć z Niemcami. Sytuacja na miejscu była jednak diametralnie inna, a ludziom z bronią kazano szykować się do Akcji „Burza”. Takie polskie twierdze, jak Zasmyki czy Przebraże, przetrwały tylko dlatego, że te decyzje zostały zbojkotowane. Z Przebraża dano trzech ludzi z bronią. W filmie Smarzowskiego jest taka scena, kiedy młoda dziewczyna mówi do pewnego żołnierza, który jedzie na rozmowę z Ukraińcami: wy chcecie walczyć z Niemcami, jak nie potraficie nas obronić przed gromadą sąsiadów z siekierami.

Oficer powiedział wtedy, że to się zmieni.

Za późno. UPA rozdawało ludziom nawet ulotki z informacją, że kto wyjedzie ten przeżyje. Polscy nauczyciele mówili coś zupełnie odwrotnego. Ludzie zostali i na początku rzeczywiście organizowali się, sami biorąc broń na przykład od Węgrów czy od partyzantki sowieckiej. AK wspomagała tę samoobronę głównie oficerami.

To znaczy, że nigdy nie było potężnych akcji odwetowych strony polskiej?

Polaków było tam przede wszystkim dużo mniej niż Ukraińców. Odwet nie mógł być więc też ogromny. Ponadto nie było to akceptowane przez Londyn ani przez struktury oficerskie w Polsce. W przeciwieństwie do zaplanowanego działania UPA. Były oczywiście spontaniczne akcje, gdzie polskie oddziały także mordowały całe wioski. Są relacje z 27 wołyńskiej dywizji, które opowiadają, że kiedy ta kilkutysięczna armia szła, to zdarzało się, że jakaś kompania nagle oddzielała się od reszty. Na pytania polskich oficerów spoza Wołynia odpowiadano: to nie wasza sprawa, nic nie rozumiecie. I takie akty bezwzględnych mordów ze strony polskiej, włącznie z zabijaniem dzieci były. Powiedziałbym więc, że skala zbrodni jest zupełnie inna, bo szacuje się, że Polaków na Wołyniu zginęło od 60 do 120 tysięcy, a Ukraińców między 2 a 20 tysięcy. Choć moralna wina jest taka sama, to jednak dużo więcej krwi nigdy nie wyschło na nożach ukraińskich.

Polski Sejm o tym nie zapomniał i uchwalił, że rzeź wołyńska to ludobójstwo na Polakach dokonane przez Ukraińców. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówił niedawno, że to nie czas na takie spory.

To słowo wymyślił polski prawnik Rafał Lemkin. Haczyk terminologii polega na tym, że jeśli doszło do ludobójstwa w tamtych czasach, to w zasadzie odpowiadają za to Niemcy. Bo według prawa międzynarodowego za taką zbrodnię odpowiada ten, kto sprawował jurysdykcję na tym obszarem, a nie jacyś partyzanci. Co jednak paradoksalne w tej sytuacji, to że ten rok zaczął się od wielu gestów przyjaźni ze strony Ukraińskiej. Jacek Kuroń powiedział kiedyś do Ukraińców: w tej sprawie, cokolwiek byście nie zrobili, to wciąż będzie to zbyt mało. Tak dzieje się i teraz.

My też powinniśmy więc uderzyć się w pierś?

Pewna pedagogika wstydu zamieniła się dziś w pedagogikę wyrzutu. Każdy każdemu mówi, jakie grzechy powinien wyznać. Mamy dziś z Ukrainą podobny problem, jak kiedyś z Niemcami. Z naszymi zachodnimi sąsiadami już to przedyskutowaliśmy. Dlatego uważam, że dobrze, że ukazał się film Smarzowskiego. Nie ma dobrego momentu, żeby o tym porozmawiać. Mam nadzieję, że będzie to jeden z tych filmów, które coś uśmierzają.

A nie rozdrapuje ran?

Jeśli wczoraj udaje dzisiaj, to może to być bardzo złym jutrem i tego się strzeżmy. Wczoraj dla dzisiaj jest ważne, ale dobre dzisiaj może być zbudowane tylko i wyłącznie, kiedy oprócz tego, co było, zaczniemy myśleć o tym, co będzie.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

2 thoughts on “„Mamy dziś z Ukrainą podobny problem, jak kiedyś z Niemcami”

  1. […] Powojenni partyzanci ukraińscy we wspomnieniach dawnych i obecnych mieszkańców Obertyna to z kole…. Niedługo po mrocznych czasach II wojny światowej – pomiędzy pomnikiem nieznanego żołnierze a statuą Włodzimierza Lenina – stanęła szubienica. – Ludzie pamiętają do dziś, jak byli mordowani, a później ich zwłoki bardzo długo leżały pod szubienicą – opowiada Piotr Zubowski. – Kiedy to tego wszystkiego dodamy, że członkowie polsko-ukraińskich rodzin także wspierali tzw. banderowców, a jednocześnie mocno identyfikowali się z polskością, to robi nam się taki misz-masz, że nie da się tych historii opowiedzieć zero-jedynkowo. Po prostu się nie da. […]

  2. […] Leszek Budrewicz: “Mamy dziś z Ukrainą podobny problem, jak kiedyś z Niemcami” […]

Comments are closed.

Verified by MonsterInsights