Leszek Cichoński i 19. Gitarowy Rekord Świata 2021 we Wrocławiu [WIDEO]

Leszek Cichoński
Mat. pras. organizatora. Na zdj. Gitarowy Rekord Świata 2010.

Leszek Cichoński, motor napędowy Gitarowego Rekordu Świata, obchodzi trzy ważne rocznice. Po pierwsze: 19-lecie Gitarowego Rekordu Guinnessa, co spędza mu teraz sen z powiek. Po drugie: 30-lecie pracy edukacyjnej Leszka Cichońskiego. Właśnie tyle mija od ukazania się na rynku, pierwszego wydania kasety magnetofonowej do nauki gry na gitarze jego autorstwa. „Blues – Rock Guitar Workshop” i „Gitarowe ABC”. Na tym zestawie wychowało się wielu znanych gitarzystów. W tym roku mają się spotkać we Wrocławiu.

Oprócz tego Leszek Cichoński obchodzi też 40-lecie pracy twórczej, ale jak się okazuje, całkowicie o tym zapomniał. Posłuchajcie całej rozmowy w podcaście wideo poniżej. Leszek Cichoński wspomina wspólną pracę z Tadeuszem Nalepą, koncerty w Chicago, czy rozmowy ze Stevem Morsem z Deep Purple. Prezentujemy archiwalne nagrania z tych wydarzeń, dzięki uprzejmości organizatorów oraz zdjęcia z prywatnej kolekcji Leszka Cichońskiego. Tak wyglądało ostatnie 18 lat we Wrocławiu, które za sprawą Festiwalu 40 lat polskiego rocka.

Zobacz i posłuchaj całego podcasta KolorowePtaki.com. Gościem jest gitarzysta Leszek Cichoński:

Gitarowy Rekord Świata 2021 we Wrocławiu

Tegoroczna edycja Gitarowego Rekordu Świata 2021 odbędzie się hybrydowo – na wrocławskiej Pergoli w kompleksie Hali Stulecia oraz w sieci. Wystąpią m.in. Jan Borysewicz, Grzegorz Skawiński, Piotr Bukartyk, Adam Palma i Krzesimir Dębski, a online zaśpiewają Grzegorz i Patrycja Markowscy. Impreza na Pergoli rozpoczyna się o 12:00. Transmisja online startuje o 10:00. Trwa rejestracja uczestników.

Rekord na Pergoli. Przyjedź na 12:00, zagraj z gwiazdami i… omiń korki.

Gitarowe święto rozpocznie się we Wrocławiu (Pergola, ul. Wystawowa 1 przy Hali Stulecia) 19 czerwca o godz. 12:00. Organizatorzy zachęcają, aby nie czekać do 16:00 na wspólne bicie Rekordu i przybyć na miejsce wcześniej. – Okolice Hali Stulecia i ZOO cieszą się w weekend ogromną popularnością wśród wrocławian i przyjezdnych, trzeba liczyć się ze staniem w korkach, dlatego zapraszamy na Pergolę już od południa. Czekają gwiazdy polskiego rocka, wirtuozi gitary, konkursy i najlepsza gitarowa muzyka – mówi Leszek Cichoński, szef Rekordu. Aby zagrać we Wrocławiu w Największej Gitarowej Orkiestrze Świata należy się wcześniej zarejestrować: https://zgloszenia24.pl/f/zgloszenie-na-gitarowy-rekord-swiata-2021.

Wejście na teren imprezy możliwe będzie od godz. 10:00. Rekordowa impreza odbędzie się zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami sanitarnymi.

Zobacz inne podcasty na www.KolorowePtaki.com:

Dołączasz online? Zarejestruj się w dniu imprezy

Gitarzyści i gitarzystki, którzy nie będą mogli pojawić się we Wrocławiu, mogą dołączać do imprezy online. Lista gitarzystów grających online zostanie otwarta 19 czerwca, w dniu bicia Gitarowego Rekordu Świata 2021 – link do zapisów dostępny będzie na stronie: www.heyjoe.pl. Zorganizowane grupy, które planują grać online mogą zgłaszać swoje drużyny, pisząc na adres: gitarowyrekordswiata@gmail.com.

Transmisja w sieci wystartuje o godz. 10:00 przez stronę www.heyjoe.pl oraz na Facebooku Rekordu i kanale YouTube. Wtedy też ruszy studio festiwalowe. Organizatorzy zachęcają, aby w dniu Rekordu dzielić się wspólnym graniem w mediach
społecznościowych, tagując posty i oznaczając je hashtagiem #gitarowyrekord, a wykonane zdjęcia i filmiki (koniecznie w poziomie) przesyłać na adres: gitarowy.foto@gmail.com. Podobnie jak w zeszłym roku powstanie wielka galeria zdjęć z Rekordu, a część z nich znajdzie się w mediach społecznościowych imprezy.

„Hey Joe” o 16:00. Będą gwiazdy

Bicie Gitarowego Rekordu Świata, jak co roku, odbędzie się o godz. 16:00, ale dołączać warto już od południa, kiedy rozpocznie się występ Blues-Rock Guitar Workshop na czele z Leszkiem Cichońskim. O godz. 12:30 na scenie pojawią się m.in. Jan Borysewicz i Łukasz Łyczkowski, a gitarzyści zagrają wspólnie przebój Lady Pank „Zawsze tam, gdzie Ty”. Po 14:00 Grzegorz Markowski zaśpiewa online „Nie płacz Ewka” z akompaniamentem tysiąca gitar.

Po 15:00 rozpocznie się koncert Grzegorza Skawińskiego, który zagra największe przeboje Hendrixa – do utworu „Foxy Lady” dołączy w sieci Patrycja Markowska. We Wrocławiu zagrają również Piotr Bukartyk, Wojciech Pilichowski, Adam Palma i Krzesimir Dębski, Natalia Lubrano, Gary Moore Tribute Band, a także gitarzysta Raya Charlesa – Kenny Carr i muzyk zespołu Dżem – Jerzy Styczyński. Do Rekordu online dołączy rosyjski wirtuoz gitary Roman Miroshnichenko oraz inni gitarzyści z całego świata. Imprezę poprowadzi Leszek Cichoński.

Jak zagrać?

Aby zagrać na Gitarowym Rekordzie Świata 2021, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E, potrzebnych do zagrania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje gitar (akustyczne, klasyczne, elektryczne, basowe), a także inne instrumenty strunowe – ukulele, mandoliny, banjo i bałałajki. Nie trzeba być pełnoletnim. Udział w biciu Rekordu jest bezpłatny.

Każdy uczestnik i uczestniczka imprezy – zarówno we Wrocławiu, jak i w sieci – otrzyma Certyfikat Gitarzysty. Instruktaże do nauki utworów, które gitarowa orkiestra zagra 19 czerwca, dostępne są na stronie: www.leszekcichonski.pl/rozgrzewka oraz www.heyjoe.pl. Jak co roku na uczestników imprezy czekają konkursy na najdziwniejszą gitarę z „byle czego” i najlepsze przebranie oraz inne atrakcje.

Pomagamy KOLORowo i REKORDowo!

Trwa akcja charytatywna na rzecz podopiecznych Fundacji ZOBACZ MNIE. Aby pomóc dzieciakom i wziąć udział w losowaniu unikatowej gitary z malowidłem Szymona Chwalisza twórcy legendarnych woodstockowych gitar, wystarczy wykonać przelew w wysokości 25 zł poprzez formularz: http://bityl.pl/qjtI4.

Losowanie zwycięzcy odbędzie się 23 czerwca. Szczegóły www.zobaczmnie.org.

W historii Gitarowego Rekordu tegoroczna edycja zaznaczona będzie jako edycja specjalna. Niezależnie od wyniku, w przyszłym roku do pobicia rekordu, który powróci na wrocławski Rynek, nadal potrzebne będą minimum 7 424 gitary. Program oraz szczegóły dotyczące przebiegu i organizacji Gitarowego Rekordu Świata pojawiać się będą na bieżąco na profilu Fb @GitarowyRekord i oficjalnej stronie Rekordu: www.heyjoe.pl.

PROGRAM. GITAROWY REKORD ŚWIATA – 19.06.2021 roku

10.00 – Studio Gitarowego Rekordu Świata – transmisja na żywo na www.heyjoe.pl, start rejestracji
uczestników
11.00 – Otwarcie wejść dla gitarzystów, prezentacja nadesłanych materiałów na telebimach, łączenia
i rozmowy z gośćmi
12.00 – Otwarcie sceny, prezentacja zwycięzców konkursów wyłonionych spośród uczniów Leszka
Cichońskiego
12.05 – Koncert Blues Rock Guitar Workshop + laureaci konkursu
12.30 – Koncert Jana Borysewicza, gramy razem „Zawsze Tam Gdzie Ty”
12.50 – Czas na ukulele!
13.00 – Gramy „Hey Joe” razem z gwiazdam YouTube
13.10 – Piotr Bukartyk, gramy razem „Kiedy Byłem Małym Chłopcem”
13.25 – Garry Moore Tribute Band
14.00 – I próba wspólnego wykonania „Hey Joe”
14.10 – Gramy „Nie Płacz Ewka” razem z Grzegorzem Markowskim

14.20 – Finał konkursu na najciekawsze przebranie
14.25 – Krzesimir Dębski i Adam Palma z gośćmi
14.50 – Finał konkursu na “Gitarę z Byle Czego”
15.00 – II próba wspólnego wykonania „Hey Joe”
15.10 – Koncert Grzegorza Skawińskiego – gramy razem utwory Hendrixa,
gościnie zaśpiewa Patrycja Markowska
15.50 – Próba generalna wspólnego wykonania „Hey Joe” – obecność obowiązkowa!!!
16.00 – Oficjalna próba ustanowienia Gitarowego Rekordu Świata 2021
16.10 – Odczytanie oficjalnego wyniku Gitarowego Rekordu Świata 2021
16.15 – Gramy na bis!

fot. Mietek Mieloch

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.
Verified by MonsterInsights