Wrocław stolicą komiksu historycznego. Tym razem to „Ogórek”

komiks historyczny
mat. pras. CH Zajezdnia we Wrocławiu

Strajk Solidarności we Wrocławiu rozpoczął się 26 sierpnia 1980 roku. O godz. 4:30 Tomasz Surowiec zablokował autobusem wyjazd z Zajezdni nr 7 przy ul. Grabiszyńskiej. Centrum Historii Zajezdnia, którego siedziba znajduje się dziś w tym miejscu, postanowiło przypomnieć o wydarzeniu. Powstał komiks Ogórek.

Scenariusz komiksu został oparty na historii autobusu Jelcz 043. Komiks historyczny o Ogórku jest 20 tego typu produkcją Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. – Komiks jest jednocześnie hołdem, złożonym wszystkim wrocławskim kierowcom i motorniczym, którzy w roku 1980 odważyli się powiedzieć „nie” komunistycznemu totalitaryzmowi – mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum oraz autor scenariusza do komiksu.

POSŁUCHAJ CAŁEJ RELACJI:

Trochę faktów

Model Jelcz 043 produkowano w latach 1959-1986 w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Powstał na czechosłowackiej licencji autobusu Skoda 706 RTO. Ze względu na obły kształt nazwano go dowcipnie „ogórkiem”. Ponieważ komiks przeznaczony jest dla najmłodszych czytelników, narratorem jest główny bohater – tytułowy Ogórek, który opowiada swoją historię. Dramatyczną, wzruszającą, ale też radosną. Na szczęście wszystko zmierza do happy endu. Zniszczony, skorodowany pojazd, który przed wywiezieniem na złom chronią kierowcy wrocławskiego MPK, trafia w końcu do remontu, aby wozić do Zajezdni swoich ulubionych pasażerów – dzieci – czytamy na stronie Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Przypominamy, że takim autobusem Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie teraz znajduje się nasze Centrum – mówi dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor. – Miało to miejsce 26 sierpnia 1980 roku. Rozpoczęty w ten sposób strajk przyczynił się do powstania wrocławskiej „Solidarności”.

Remont Ogórka

Autobus Jelcz 043 znów wyjedzie na ulice Wrocławia. Ideę Centrum Historii Zajezdnia, aby dać mu drugie życie, podjęły wrocławskie MPK wraz z Politechniką Wrocławską oraz Fabryką Jelcz. Autobus remontowany jest w ramach umowy, którą podpisało Centrum Historii Zajezdnia z konsorcjum, złożonym z wymienionych instytucji. – Przed nimi nie lada wyzwanie – wyremontowanie poszycia zewnętrznego, dodanie nowego lakieru (kość słoniowa i czerwień), wykończenie wnętrza, w tym foteli i wykładziny. Oprócz tego, mechanicy MPK wyremontują także konstrukcję podwozia i nadwozia. Wszystko po to, aby strajkowy ogórek był przywrócony do swojego klasycznego wyglądu – dodaje Marek Mutor.

Remont strajkowego ogórka to połączona praca CHZ, MPK, Politechniki Wrocławskiej, która zajmie się pracą nad układem napędowym autobusu, oraz fabryki Jelcz, udostępniającej dokumentację techniczną oraz znak towarowy. Pojazd ma być gotowy w sierpniu 2021 roku, tak, aby mógł wziąć udział w przyszłorocznych obchodach sierpnia 80’.

Autorami komiksu nt. jego losów są Martin Venter (grafika) i Juliusz Woźny (scenariusz). Komiks kosztuje 7 zł. Do nabycia pod adresem sklep.zajezdnia.org.

Materiał dźwiękowy ukazał się na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

Czytaj także: 80 milionów kardynała Henryka Gulbinowicza.

Dowiedz się więcej: (Nie)czysty kardynał Henryk Gulbinowicz. O książce Rafała Łatki i nie tylko.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.
Verified by MonsterInsights