Kim byli trzej królowie? [PODCAST]

Trzej Królowie
James Tissot / The Journey of the Magi / Minneapolis Institute of Arts /wikipedia / public domain

Kim byli trzej królowie? Czy naprawdę istnieli? Czy faktycznie ich imiona znamy z Biblii? Czy tak zwana pierwsza gwiazda, pojawiła się jeszcze kiedykolwiek w historii na niebie? Co 6 stycznia świętują wierni obrządku prawosławnego? O to zapytaliśmy księdza biblistę, astronomów oraz duchownego z parafii Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

Jedynie św. Mateusz w ewangelii wspomina osoby trzech mędrców ze wschodu. Trzej królowie przybyli, by złożyć hołd i oddać pokłon nowo narodzonemu mesjaszowi – głosi chrześcijańska tradycja.

Na przestrzeni setek lat istnienia kościoła chrystusowego, a później jego odłamów, starano się dociec, kim byli owi wędrowcy. Ich przybycie do Betlejem owiane jest mgłą legendy. Co przynieśli ze sobą trzej królowie i jakie były ich prawdziwe imiona?

POSŁUCHAJ RELACJI:

Trzej królowie, historia prawdziwa

Rzeczywiście w owych czasach istniało słowo magoj – które dziś tłumaczymy, jako mag. Wówczas oznaczało ono uczonego, urzędującego na starożytnych dworach Persów. Ponieważ znajomość nieba i gwiazd uchodziła wtedy za wyjątkowo trudną, astronomów czy astrologów ceniono wysoko i niejednokrotnie uznawano właśnie za czarowników.

Ewangelia św. Mateusza nie wspomina o tym, aby owi trzej wędrowcy posiadali godność królewską. Dowiadujemy się jedynie, że przybyli ze wschodu. To może być sygnałem, że cześć mesjaszowi oddają wszystkie strony świata, w tym ludy pogańskie.

Więcej na ten temat w opowieści biblisty, profesora ks. Mariusza Rosika.

Zobacz także: Ksiądz na końcu świata [REPORTAŻ]

Co wiemy z kolei o pierwszej gwiazdce, znanej nam z tradycji wigilijnej wieczerzy? Nad tym z kolei od wieków dumają astronomowie. Jedna z koncepcji zakłada, że 2000 lat temu mogło zajść zjawisko tzw. potrójnej koniunkcji Jowisza i Saturna. Zjawisko to trwa długo, a planety raz zbliżają się do siebie, a raz oddalają, jakby ze sobą tańczyły. Mędrcy mieli by więc wystarczająco dużo czasu, by dotrzeć ze Wschodu do Jerozolimy, a później stamtąd do Betlejem.

Druga koncepcja to kometa, która również nie znika od razu, a można ją obserwować na niebie przez dłuższy czas. O jej obecności w V wieku przed naszą erą, mają informować niektóre źródła koreańskie – tłumaczy dr Paweł Preś z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Święto Trzech Króli, a precyzyjnie, święto chrztu pańskiego, to jeden z najważniejszych dni dla wiernych obrządku prawosławnego. W parafii Cyryla i Metodego we Wrocławiu, 6 stycznia obchodzone jest też tzw. święto Jordanu. Wierni zabierają ze sobą do domów święconą wodę, błogosławi się także wodne akweny: jeziora, stawy, rzeki, czy morza. W innych obrządkach prawosławnych święto to, obchodzone jest 17 stycznia.

W tym roku z powodu pandemii w całym kraju wiele tzw. orszaków Trzech Króli się nie odbywa. We Wrocławiu jest inaczej. Trzej królowie przybywają online. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej organizatorów.

Na koloroweptaki.com, czytaj również o żydowskim święcie świateł Chanuce.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.
Verified by MonsterInsights