Tradycyjne kasy fiskalne znikają. Kiedy wymianić je na kasy online?

kasy fiskalne
fot. Yal33 / Flickr / CC 2.0

Już od dwóch lat pewnym jest, że przedsiębiorcy będą musieli wymienić swoje dotychczasowe kasy fiskalne na tak zwane kasy online. Ze względu na obostrzenia epidemicze, terminy ich wprowadzenia uległy zmianie. Kiedy więc wymienić tradycyjną kasę fiskalną na kasę online? Kto musi to zrobić jak najszybciej, a kto ma jeszcze czas?

Zgodnie z roprządzeniem Rady Ministrów z czerwca ubiegłego roku obowiązują nowe terminy wymiany kas. 

Usługi związane z wyżywieniem, świadczone stacjonarnie, punkty gastronomiczne, czy też usługi krótkiego zakwaterowania na wymianę miały czas do 1 stycznia 2021 roku. Podobnie, czas upłynął już dla branż sprzedaży węgla, brykietu, czy innych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i popiołu.

Zobacz także: Kasy fiskalne online. Jaką wybrać?

Jeszcze do 1 lipca 2021, czas na wymianę kas fiskalnych na kasy online mają branże fryzjerska, kosmetyczna, budwolana, świadczące usługi w zakresie opieki medycznej (lekarze, dentyści), a także branża prawnicza oraz np. kluby fitness, czy też inni przedsiębiorcy, których działalność jest związana z prowadzeniem obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Tradycyjne kasy fiskalne znikają ze sprzedaży

Tradycyjne kasy, które kopię mogły zapisywać na papierze, nie są już dostępne w sprzedaży. Oficjalnie wycofano je w roku 2019, ponieważ docelowo kasy online mają być stosowane we wszystkich branżach. Kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne w sprzedaży jeszcze przez dwa lata, do końca 2022 roku. Za trzy lata, w roku 2023 na rynku będą dostępne jedynie kasy fiskalne online.

Te branże, które nie są i nie będą objęte ich obowiązkową wymianą, będą mogły korzystać z kas starego typu do ich wyeksploatowania lub do czasu wymiany pamięci fiskalnej. Każdy, kto na taką wymianę się zdecyduje może skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej w wysokości 90 procent ceny zakupu nowej kasy, nie więcej niż 700 złotych. Jaki jest ich koszt i jak wyszukac kasę, która odpowiada naszym potrzebom? Najlepiej sprawdzić to na stronach branżowych.

Czytaj również: Terminy wymiany kas fiskalnych w 2021 roku

Kasy fiskalne online. Kogo obowiązują?

Już od stycznia 2020 roku kasy fiskalne online muszą posiadać przedsiębiorcy z branż usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów oraz sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, czyli stacje benzynowe i zakłady mechaniczne.

Drugi etap wprowadznia kas online obejmuje branże gastronomiczną i hotelarską, a także handel węglem i innymi paliwami stałymi. 

Ostatni, trzeci etap wymiany kas fiskalnych to, tak jak wspominaliśmy wyżej: fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy, kluby fitnessy i siłownie.

Przedsiębiorcy nie wymienieni w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT., nie muszą wymieniać kasy fiskalnej na kasę online już teraz. Jednak pewnie tego nie unikną, chociażby z powodu wycofania kas starego typu ze sprzedaży.

Więcej informacji znajdziesz tutaj oraz w Poradniku przedsiębiorcy.

Czytaj więcej o nowych technologiach w KolorowePtaki.com:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights