Festiwal Simcha 2021 we Wrocławiu: Zespół Kroke i muzyka sprzed 2000 lat!

Festiwal Simcha
Fot. Monika Homan

Festiwal Simcha rusza. Program, który przygotowaliśmy w tym roku jest absolutnie unikalny. Po raz pierwszy we Wrocławiu, Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha będzie gościł muzyków światowej już sławy, czyli zespół Kroke. Będzie Klezmorim Trio, a także monumentalne dzieło, które stworzyli Maciej Prochaska i Monika Jazownik. Dwanaście zdekodowanych Psalmów Dawida, muzyka rodem sprzed kilku tysięcy lat. I to wszystko bez dotacji z Ministerstwa Kultury, proszę zauważyć – mówi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Simcha. Tegoroczna Simcha rozpocznie się po szabacie 31 lipca i potrwa do szabatu 6 sierpnia.

Obok oryginalnych tekstów psalmów znajdowały się pewne tajemnicze znaki. Przez wiele lat nikt nie wiedział, do czego były stosowane. Dzięki wspólnej pracy artystów Macieja Prochaski i Moniki Jazownik, udało się rozszyfrować, że owe znaki, to nic innego, jak linia melodyczna. Nie pięciolinia, nic innego, a właśnie zapisywane w ten sposób. Udało się je odczytać i teraz wszyscy usłyszymy, jak Psalmy Dawida brzmiały przed wiekami. Czy to nie fascynujące? – pyta retorycznie Stanisław Rybarczyk.

Posłuchaj całej rozmowy ze Stanisławem Rybarczykiem. Program Festiwalu Simcha od 5 min. 30 sek.:

Koncerty podczas Festiwalu Simcha

Blok koncertowy jako oferuje w tym roku Festiwal Simcha zacznie się w sobotę 31 lipca od tradycyjnej muzyki klezmerskiej. Hawdali, czyli koncert zespołu Klezmorim Trio z premierowym programem pod tytułem Frejd! / Radość! / ! פרייד. Publiczność – jeszcze przed wejściem muzyków na scenę – będzie miała okazję uczestniczyć w tradycyjnej żydowskiej ceremonii hawdali, czyli rozdzielenia czasu świątecznego od czasu powszedniego na zakończenie Szabatu.

Muzycy z krakowskiego Kazimierza zainspirowani aszkenazyjską kulturą galicyjskiej diaspory przeniosą nas do muzycznego świata przedwojennych sztetli. Zespół wyróżnia perfekcyjne połączenie tradycyjnych melodii żydowskich i współczesnych, autorskich aranżacji, co daje niezapomniany efekt, długo pozostający w pamięci słuchaczy.

Czytaj jeszcze więcej na temat programu. 23 Festiwal Simcha we Wrocławiu.

Tegoroczny program koncertowy Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha pokazuje jak różnorodna jest polska scena muzyki żydowskiej i jak wielu muzyków światowej klasy, wirtuozów i charyzmatycznych wokalistów i wokalistek mamy na swojej rodzimej scenie. Wrażenie robi także ilość programów premierowych – niemal codziennie usłyszymy w Synagodze Pod Białym Bocianem pieśni i utwory wykonywane po raz pierwszy we Wrocławiu lub zupełnie prapremierowe.

Zagrają: Klezmorim Trio i GościeNavarrete Sefardi Quintet – również z prezentowanym po raz pierwszy we Wrocławiu programem „Melodie Pradawnego Świata”, Karolina Cicha & Spółka z niezwykłymi „Pieśniami Żydowskimi z Podlasia”, rozpoznawalny na całym świecie zespół Kroke z „Nasza muzyka filmowa i teatralna” oraz zespół Di Galitzyaner Klezmorim, który od lat jest znany wrocławskiej publiczności.

Posłuchaj zespołu Klezmorim Trio:

Klezmorim Trio to swoista inauguracja Festiwalu Simcha (17 min. rozmowy wideo – red.). Tworzą muzykę taką, jaką kocham. Oszałamiającą, wytrącającą z codzienności, czasem szaloną, wpędzającą w trans. Jestem pewien, że Synagoga pod Białym Bocianem będzie się trzęsła w posadach – zapewnia Rybarczyk.

Na zespół Kroke czekaliśmy 23 lata. Oczywiście oni grali koncerty we Wrocławiu, ale nigdy jeszcze podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha. Bardzo długo negocjowaliśmy, ale przyjadą i zagrają. Simcha w tym roku ma problemy finansowe, dlatego każdy bilet jest dla nas cegiełką do przetrwania – dodaje dyrektor artystyczny Festiwal Simcha.

W bloku muzycznym uwagę zwraca także wydarzenie towarzyszące – przewidziany na poniedziałek 2 sierpnia, premierowy koncert związany z jubileuszem 25-lecia działalności artystycznej jedynego w Polsce chóru synagogalnego Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu.

Od ćwierć wieku Stanisław Rybarczyk, założyciel, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru wraz ze znakomitymi Śpiewakami, przywołuje do życia muzykę zamordowanych synagog, muzykę, która zamilkła. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu dyrektor Stanisław Rybarczyk zaprosił do współpracy znakomitego poznańskiego kompozytora, źródłoznawcę i muzykologa – Macieja Prochaskę, który podjął się napisania unikalnej pod wieloma względami kantaty: “12 Psalmów Dawida na solistów, chór mieszany i zespół instrumentalny”.

Na scenie wrocławskiej Synagogi Pod Białym Bocianem wystąpią soliści: Magdalena Dynowska oraz Piotr Bunzler, Chór Synagogi Pod Białym Bocianem oraz Zespół Instrumentalny w niespotykanym składzie pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Posłuchaj zespołu Kroke:

23. Festiwal Simcha. Warsztaty i filmy

Tradycyjnie podczas Festiwal Simcha odbywać będą się także warsztaty językowe. W tym roku będzie to język hebrajski i hebrajski biblijny oraz jidysz – zajęcia są otwarte, bez zapisów. 

Jak co roku obejrzymy także filmy! Kino Simcha będzie działało codziennie o 20.30 w Mleczarni Pokazy filmowe odbędą się dzięki współpracy z Fundacją Kamera Davida/WJFF.pl oraz z Ambasadą Izraela w Polsce, wstęp jest bezpłatny. Wprowadzenie do filmu każdego wieczoru przygotuje kulturoznawczyni Agata Janikowska z Uniwersytetu Wrocławskiego. Repertuar Kina Simcha znajdziemy w programie na www.simcha.art.pl.

Festiwal Simcha tradycyjnie zakończy się otwartym dla wszystkich nabożeństwem na powitanie Szabatu Kabalat Szabat w Synagodze Pod Białym Bocianem (6.08., 19.00). W tym roku poprowadzi je Jerzy Kichler (członek zarządu GWŻ we Wrocławiu) oraz kantor Marek Marosanyi. Szczegółowy program 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha znajdziemy na www.simcha.art.pl. Na większość wydarzeń (poza koncertami) wstęp jest bezpłatny.

Spotkania i atrakcje zostały zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich obecnych zasad reżimu sanitarnego. 

Projekt dofinansowano ze środków: Gminy Wrocław, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ambasady Izraela oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. 

Wystawa w Synagodze Pod Białym Bocianem o wybitnych przedstawicielach społeczności żydowskiej powojennego Wrocławia jest dofinansowana ze środków Fundacji PZU. 

Patronem medialnym tegorocznego Festiwalu Simcha są www.KolorowePtaki.com.

Posłuchaj jak śpiewa Chór Synagogi pod Białym Bocianem z Wrocławia

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *