X Festiwal Kultury Białoruskiej we Wrocławiu

X Festiwal Kultury Białoruskiej we Wrocławiu

X Festiwal Kultury Białoruskiej we Wrocławiu odbędzie się między 18 a 20 czerwca 2021 roku w DCF.

Jubileuszowa edycja festiwalu zorganizowana będzie w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Językami festiwalu będą język białoruski, polski oraz rosyjski. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Spotkajmy się z białoruską kulturą w Mieście Spotkań. Czekamy na Was! – apelują organizatorzy.

We Wrocławiu znaleźliśmy się z wielu różnych powodów – piszą organizatorzy w komunikacie prasowym. Niektórzy mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, zaledwie kilka miesięcy temu znaleźli w stolicy Dolnego Śląska schronienie i szansę na lepszą przyszłość. Tak czy inaczej, diaspora białoruska staje się coraz liczniejsza. Z trwogą przyglądając się temu, co dzieje się na naszej Ojczyźnie, zdajemy trudny, lecz jakże ważny egzamin z jedności, solidarności i wytrwałości. W tej sytuacji wznowienie Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu wydało się czymś zupełnie naturalnym i oczywistym. Potrzebujemy tego małego święta, podczas którego będziemy dzielić się własną kulturą i sztuką, przypominając mieszkańcom miasta, jak wiele nas łączy i jak mało, w rzeczywistości, nas dzieli.

To już dziesiąta, czyli jubileuszowa edycja festiwalu kultury białoruskiej we Wrocławiu. Zobaczycie m.in. akwarele białoruskiego malarza i grafika Alakseja Maraczkina, które zaprezentuje gościom, mieszkająca od kilku lat we Wrocławiu, wnuczka artysty. Obejrzycie nagradzany film krótkometrażowy Alaksya Poluyana Jezioro radości. Sekcję teatralną natomiast wypełnią pokazy na wielkim ekranie spektakli Białoruś obrażona Teatru Miejskiego w Gliwicach, wzruszająca kronika wydarzeń „białoruskiego sierpnia” autorstwa Andreja Kurejczyka, oraz powstały na podstawie powieści Andreja Horwata Radio Prudok niezależny projekt ToMy w reżyserii Stasa Żirkowa.

Zobacz także podcasty na www.KolorowePtaki.com:

Bardzo nam zależało, żeby zapewnić wszystkim chętnym możliwość czynnego udziału w znacznej części wydarzeń – czytamy w komunikacie.

Stąd pomysł na warsztaty dla dzieci i ich rodziców oraz przygotowany wspólnie wieczór poetycko-muzyczny „Głosy Wolności”, a także czytanie teatralne białoruskiej sztuki. Ponadto będzie można napisać pocztówkę do jednego z licznych w tej chwili więźniów politycznych na Białorusi, zadać swoje pytanie twórcom projektu „Teatr na faktach”, którzy pracując nad spektaklem dokumentalnym o Białorusi, zebrali dziesiątki wyjątkowych historii.

Wreszcie – zabrać głos w panelu dyskusyjnym „Zima Wasza – Wiosna Nasza”. Swoistą ramą dla całości staną się unikatowe pokazy piaskografii od Aleksandry Konofalskiej, jednej z najlepszych światowych artystek w tej dziedzinie. Oto Festiwal Kultury Białoruskiej we Wrocławiu.

Organizatorzy: Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”, Dokumentalny Centrum Filmowy. Współorganizatorzy: Centrum Historii Zajezdnia. Partnerzy: Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności, Fundacja Pomoc i Integracja, Fundacja Białoruski Dom we Wrocławiu. Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław, www.wroclaw.pl.

Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław, www.wroclaw.pl oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Festiwal Kultury Białoruskiej we Wrocławiu. Program:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights