Stanisław Lem będzie uhonorowany w kosmosie

Stanisław Lem będzie uhonorowany w kosmosie

W ubiegły piątek w przestrzeń kosmiczną wyleciała załoga misji SpaceX Crew Dragon. Nie do końca wiadomo, co dokładnie mają na pokładzie i jak chcą uczcić Stanisława Lema. Wiemy natomiast, że całe wydarzenie będzie transmitowane online i będzie miało miejsce najprawdopodobniej jesienią, pod koniec trwania misji.
Załoga misji SpaceX Crew Dragon, która ma przebywać w przestrzeni kosmicznej około pół roku, składa się z czterech astronautów. Jednym z tych, którzy dotrą niedługo na Międzynarodową Stację Kosmiczną jest francuski astronauta i specjalista Thomas Pesquet. To on zgodnie z zapowiedziami uhonoruje Stanisława Lema – poinformowały Europejska Agencja Kosmiczna oraz Polska Fundacja Fantastyki Naukowej.
Thomas Pesquet jest jedynym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pozostali uczestnicy to astronauci NASA. Dowódca misji Shane Kombrough, pilot Megan McArthur i specjalista Akihiko Hoshide.
Wystrzelenie kapsuły Crew Dragon przyciągnęło uwagę świata, ponieważ było to kolejny kamień milowy osiągnięty przez SpaceX. To pierwszy załogowy lot kosmiczny przeprowadzony przez prywatną firmę z ponownie wykorzystaną kapsułą dla załogi.
Po raz pierwszy w historii ponownie wykorzystano również rakietę booster, która wyniosła SpaceX Crew Dragon na orbitę. Ta nowa technologia może spowodować gigantyczny spadek kosztów załogowych lotów kosmicznych i zrewolucjonizować przemysł kosmiczny.

Zobacz start misji SpaceX Crew Dragon:

Stanisław Lem

Pisząc swoje powieści science fiction od 1946 roku, Stanisław Lem trafnie przewidział wiele z technologii stosowanych dzisiaj w lotach kosmicznych. Przed śmiercią mawiał, że jedyną rzeczą której nie przewidział jest telefon komórkowy.

Książki Stanisława Lema autora poruszają różne tematy, w tym filozofię, futurologię i krytykę literacką. Wiele z nich ma charakter satyryczny i zostało napisanych z dużą dozą humoru. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i sprzedały się w ponad 45 milionach egzemplarzy na całym świecie – czytamy w doniesieniach światowych mediów.

“I ja wiem, że Lem, Lem jest fantastą. Pisze, że przybysze są zieloni jak ciasto kiwi” – rymuje Joka o Stanisławie Lemie, w utworze zespołu Kaliber 44 pt. “Film”. Czy w którejkolwiek książce Lema kosmici rzeczywiście są zieloni? Dlaczego Stanisław Lem nie znosił nowych technologii, a o internecie mówił pogardliwie? Czy wreszcie naczelny ateista Polski, jak mówi się o Lemie, sam nie wierzył w Boga? Co mówił o żydowskich korzeniach i jak wspominał II wojnę światową?

Zapraszamy do posłuchania podcastu na www.KolorowePtaki.com lub przeczytania skrótu rozmowy. Naszym gościem jest prof. Stanisław Bereś z Uniwersytetu Wrocławskiego, który przeprowadził wywiad rzekę, że słynnym pisarzem science-fiction. #roklema.

Zobacz także rozmowę nt. Stanisława Lema z prof. Stanisławem Beresiem:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights