23 stycznia w Ustrzykach Górnych rozpoczęła się #GórskaOdyseja, czyli ponad 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który miał zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami. Zaangażował się w nią Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog i podróżnik. Organizator Recycling Rejsu właśnie zakończył #GórskąOdyseję w Świeradowie Zdrój. W rozmowie z KolorowePtaki.com podsumowuje akcję. Zobaczcie na wideo, jak wyglądały poszczególne etapy. Zdjęcia Bieszczadów, Beskidów, Karkonoszy czy Tatr z drona robią wrażenie. Niestety było też sporo śmieci.
Górska Odyseja Dominika Dobrowolskiego
#GórskaOdyseja to akcja edukacyjno-ekologiczna połączona ze sprzątaniem szlaków i edukowaniem turystów. Trasa podzielona była na dziesięć etapów. W wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokonywała każdorazowo ok. 70 km.
Akcja miała na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawianych w górach przez turystów. W 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przeszła „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci.
Zobacz całą rozmowę z Dominikiem Dobrowolskim:
1000 wagonów kolejowych śmieci rocznie
– Śmieci w lasach to nie tylko przykry widok, ale też realne zagrożenie dla przyrody. Jedna plastikowa butelka może stać się pułapką dla setek owadów. Na uprzątanie takich drobnych przedmiotów, ale też gabarytów, odpadów po remontach, niebezpiecznych substancji czy zepsutej żywności wydajemy corocznie około 20 mln zł, wywożąc z lasów górę śmieci, która wypełniłaby blisko 1000 wagonów kolejowych – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Dlatego każda akcja zwracająca uwagę na groźny problem odpadów w środowisku, zwłaszcza plastikowych, oraz na potrzebę powrotu do naturalnych materiałów i zdrowego życia, jest krokiem w dobrą stronę. Uczestnicy „Górskiej Odysei” zrobią 700 km takich kroków. Będziemy ich wspierać na trasie!
– Górska Odyseja to wspaniała ekologiczna inicjatywa, która wpisuje się ideę i działania Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Zwraca uwagę na zagrożenia dla środowiska górskiego związane z zaśmieceniem szlaków przez porzucone śmieci. Niezwykle ważne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie świadomych nawyków turystycznych. Wszystko po to byśmy nadal za kilka, kilkanaście lat mogli cieszyć się naszymi pięknymi, polskimi górami – mówi Stanisław Janowski, prezes stowarzyszenia Program Czysta Polska.
W 2020 r. Credit Agricole wraz z Dominikiem Dobrowolskim zorganizowali bliźniaczą akcję „Bałtycka Odyseja”. Podczas 550 km marszu wzdłuż polskiego wybrzeża wolontariusze z całej Polski posprzątali plaże od Świnoujścia po Piaski na Mierzei Wiślanej, a także zwracali uwagę na problem plastikowych śmieci w wodzie.
