Dolina Baryczy: “Ludzkie głosy stawów” [REPORTAŻ]

ranoszek Kolorowe Ptaki.com

Stawy Milickie to wiele gatunków ryb dziesiątki tysięcy ptaków, ale też ludzie. Bo bez nich rezerwat nigdy by nie powstał. Mają już blisko 1000 lat i są unikalnym punktem na mapie Dolnego Śląska, Europy i świata.

Opowiadamy o Stawach Milickich głosami czterech osób: profesora Józefa Witkowskiego, twórcy rezerwatu, legendy ornitologii z Milicza Ewalda Ranoszka, nieżyjącego już rybaka i ichtiologa Jana Szymczaka oraz Jerzego Łętowskiego, emerytowanego dziennikarza z Joachimówki.

I to w obliczu klęski ekologicznej, jaka spotkała Dolinę Baryczy w 2015 roku:

POSŁUCHAJMY:

Pierwszy rozmówca to emerytowany dziennikarz Jerzy Łętowski, mieszkający w jednym z domów położonych w ścisłym rezerwacie w Joachimówce. Mieszkańców jest tam zaledwie kilkoro.

Drugi rozmówca to legenda milickiej i polskiej ornitologii pan Ewald Ranoszek. Najstarszy przewodnik i specjalista rozpoznający jedynie po głosie wiele gatunków ptaków.

Trzeci bohater reportażu to również ornitolog, profesor Józef Witkowski, bez którego Rezerwatu Przyrody Stawów Milickich nigdy by nie było.

Czwartym głosem stawów jest nieżyjący już rybak, ichtiolog, były wieloletni dyrektor ds. produkcji w spółce Stawy Milickie Jan Szymczak. To on tuż po wojnie odbudowywał zniszczone łowiska.

Reportaż nt. Stawów Milickich był też publikowany na antenie Radia Wrocław w 2016 roku. Autorem fotografii jest Andrzej Owczarek.

1 thought on “Dolina Baryczy: “Ludzkie głosy stawów” [REPORTAŻ]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *