Danil Poliluev: pierwszy obcokrajowiec w RKN. Pracuje nad lekiem na raka

Danil Poliluev do Wrocławia dotarł zaledwie 3 lata temu. Urodził się w Doniecku, a mieszkał i studiował we Lwowie. Stamtąd, dzięki stypendium im. Stefana Banacha przyjechał do nas. Studiował biotechnologię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zajmował się badaniami związanymi z leczeniem nowotworów. – Tak jak i w Polsce, tak samo na Ukrainie ludzie najczęściej po prostu nie badają się na czas, a później pomoc jest coraz trudniejsza – mówi Danil, obecnie mieszkający w Berlinie.

Dzięki swojej pracy, intensywnej nauce języka polskiego i przede wszystkim umiejętnościom, bierze udział w programach stypendialnych i rozwija naukową pasję.

Gdyby nie droga naukowca, to pewnie już od kilku lat walczyłby w Donbasie. – Zawsze chciałem być naukowcem i to jest moim frontem. Ja walczę nauką, bo Ukraina nie powinna używać tylko armii, ale także myśleć o przyszłości. Tego mi brakowało i dlatego postanowiłem pracować we Wrocławiu – wspomina Danil.

Jest także pierwszym i jedynym obcokrajowcem, który zasiadał w zarządzie Rady Kół Naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

POSŁUCHAJ ROZMOWY Z MŁODYM NAUKOWCEM:

Wywiad na ten temat był także publikowany w Radiu Wrocław.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights