„Così fan tutte” Mozarta w Operze Wrocławskiej. Reżyseria André Heller-Lopes

cosi fan tutte
mat. pras. Opery Wrocławskiej

Opera Wrocławska zaprasza na pierwszą premierę w tym sezonie. Będzie to Così fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Jak informuje biuro prasowe Opery Wrocławskiej, spektakl został przygotowany w dwóch odsłonach – tradycyjnej i zupełnie nieoczywistej, współczesnej. Zaprezentowana podczas premierowego wieczoru wersja będzie wynikiem losowania na oczach publiczności. To widzowie wybiorą tok spektaklu.

Opera Młodych to z kolei autorski projekt operowego teatru, który realizujemy również w ramach nadchodzącej premiery. Opera Wrocławska stworzyła przestrzeń, w której artyści u progu kariery współpracują z profesjonalnym zespołem oraz występują na scenie z artystami o uznanych, światowych pozycjach – czytamy w informacji prasowej.

Taką gwiazdą – mentorem, w przypadku Cosi fan tutte, jest André Heller-Lopes, jeden z najsłynniejszych reżyserów operowych świata. Jako laureat wielu prestiżowych nagród współpracuje z największymi teatrami operowymi świata m.in. Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Praca z tak doświadczonym artystą jest dla młodych adeptów sztuki operowej ogromną szansą na rozwój – pisze biuro prasowe Opery.

O spektaklu Così fan tutte

Dwaj młodzi oficerowie – Ferrando i Guglielmo, wysławiali piękno i cnotę swych narzeczonych – Dorabelli oraz Fiordiligi. Przysłuchiwał się temu stary Don Alfonso, który obiecał, że dowiedzie o wątpliwej wierności kobiet. Wystarczyła zręczna mistyfikacja i kilka prostych zabiegów teatralnych – kostium, pod którym ukryli się młodzieńcy, gorące zaklęcia miłosne i dramatyczne gesty, by skruszyć serca płochych niewiast – czytamy na stronie Opery Wrocławskiej.

Już wkrótce zdolne były zmienić obiekt swych uczuć i gotowe ulec „nowym” adoratorom. Podpisaniu gotowych kontraktów ślubnych zapobiegł niespodziewany „powrót” zbulwersowanych młodzieńców. Zakład został przegrany, zdrada odkryta, bo… „tak czynią wszystkie”.

Cosí fan tutte, ossia La scuola degli amante (Wszystkie tak czynią, czyli Szkoła kochanków) Wolfgang Amadeus Mozart napisał w 1789 roku na zamówienie cesarza Józefa II, a znakomite libretto stworzył niezastąpiony Lorenzo da Ponte. Dzieło miesza w sobie elementy opery buffa i seria. Opera skrzy się humorem i blaskiem – od strony muzycznej jak i literackiej, co zapewniło jej nieśmiertelność.

Premiera Così fan tutte André Heller-Lopesa już na początku czerwca w Operze Wrocławskiej. Pełen repertuar i ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej Opery klikając tutaj.

Obsada

Fiordiligi – Sonia Warzyńska-Dettlaff*
Dorabella – Elwira Janasik*
Despina – Maria Rozynek-Banaszak
Ferrando – Adrian Domarecki*
Guglielmo – Paweł Trojak*
Don Alfonso – Tomasz Rudnicki
Orkiestra Opery Wrocławskiej –

* – gościnnie

Zobacz fragment Cosi fan tutte:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.
Verified by MonsterInsights