Bricha, to znaczy ucieczka [FILM]

Bricha

Kiedy Żydzi przybyli na tereny państwa polskiego 1000 lat temu, nazwali nasz kraj Polin, czyli odpoczynek. Po dziesięciu wiekach, wielu z tych którzy przeżyli Zagładę, musiało uciekać ze swojej ojczyzny. Wielu robiło to z pomocą organizacji Bricha. Udali się w długą drogę do Palestyny, do kolebki nowego kraju, który wskrzeszono po 2 tysiącach lat nieistnienia.

Do Izraela dostawali się najpierw pieszo, później statkami. Nie rzadko i długo czekając w obozach dla uchodźców na Cyprze. Na miejsce docierali jako biedacy, bo ogromne majątki płacili za nielegalny przemyt swoich rodzin przez granice ówczesnej Europy.

Dotarliśmy do unikalnych dokumentów więziennych jednego z członków organizacji Bricha, która ten nielegalny przemyt z Polski do Palestyny organizowała. Trudno było ustalić fakty, bo o tym, że Bricha działała na Dolnym Śląsku i że miała tak rozbudowaną strukturę, mało kto do tej pory wiedział.

Czytaj więcej na KolorowePtaki.com:

Mimo, że świadkowie tych wydarzeń już w większości odeszli, to udało nam się historię odtworzyć. Zrobiliśmy to wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu i przygotowaliśmy dla Was opowieść wydobytą z mgły. Opowieść o Adamie Berezeckim.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Bricha”, który swoją premierę miał na antenie Telewizji Wrocław w czasie żydowskiego święta Pesach, 31 marca 2021 roku.

Specjalne podziękowania dla Pana Jerzego Kichlera oraz Gminy Żydowskiej we Wrocławiu za pomoc w realizacji materiału.

ZOBACZ FILM: „Bricha, to znaczy ucieczka”:

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights