Bolesławiec i ceramika w prestiżowym gronie

Bolesławiec, ceramika

Już nie tylko włoska Feanza i jej bajeczne płytki ceramiczne, nie tylko francuska antyczna porcelana z Limoges, ale wreszcie i polski Bolesławiec. Miejscowość położona na południu Dolnego Śląska, została dodana do Europejskiego Szlaku Ceramiki.

To prestiżowe wyróżnienie przyszło dopiero teraz, choć bolesławiecka dzieła sztuki znane są już od wieków i ozdabiają stoły możnych tego świata. Kogo konkretnie?

Posłuchajmy:

Bolesławieckie wzory są słynne w świecie już od setek lat. – Białe kropki na granatowym tle bądź pawie oczko są to dekoracje, które rozpoznawalne są na całym świecie – opowiada Beata Szczepan z Żywego Muzeum Ceramiki.

Najchętniej dziś ceramiczne wyroby kupują Amerykanie. Mają je m.in. pracownicy biur w Pentagonie czy też CIA. Bolesławiecka ceramika jednak już od wieków gościła i gości nawet na królewskich dworach czy na stole papieża Jana Pawła II.

Przez wiele stuleci bolesławieccy garncarze tworzyli bardzo silny cech. Nie można było przyłączyć się do tego cechu, bo liczba mistrzów była ograniczona wyłącznie do pięciu – opowiada Anna Bober-Tubaj z muzeum.

Mamy bardzo dużą liczbę odbiorców i to nie tylko w krajach jak Stany Zjednoczone czy Niemcy, ale też bardzo dobrze ceramika sprzedaje się w Japonii, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W zasadzie można powiedzieć, że jest znana na każdym kontynencie i znakomicie kojarzona z Polską – zauważa Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

Czytaj także: Nowa Synagoga we Wrocławiu. Rekonstrukcja wideo

Od kilku lat bolesławieckie wzory budzą również ogromne zainteresowanie w Azji, zwłaszcza wśród Japończyków. W Kraju Kwitnącej Wiśni powstał nawet sklep idealnie odwzorowujący bolesławiecki Rynek.

Bolesławiecka ceramika w wyścigu nie tylko o miejsce na prestiżowym szlaku, ale też o europejskie finanse zdeklasowała innych rywali, w tym warszawskie Łazienki, Pałac w Wilanowie, a nawet krakowski Wawel.

Cały świat kupuje w Bolesławcu i cały świat kocha Bolesławiec. Tak że jest to coś, co napawa nas dumą, jako bolesławian, że jesteśmy znani na całym świecie – dodaje Beata Szczepan.

Dzięki wpisaniu na Europejski Szlak Ceramiki do Bolesławca trafią pieniądze z Unii Europejskiej. Niedługo powstanie nowe Muzeum Ceramiki. Będzie ulokowane w niszczejącym dziś Pałacu Pücklera. Inwestycja pochłonie 15 mln zł.

Materiał był publikowany także w Programie 3 Polskiego Radia w audycji Trójka do trzeciej oraz na antenie Telewizji Wrocław.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *