Bettina z Żabiego rogu [REPORTAŻ]

Stodoła Bettiny są jak wrota czasu. U niej jakby wszystko działo się jednocześnie. Bettina uczy szacunku do innych, zrozumienia i tego, jak być dobrym człowiekiem.

Reportaż jest poświęcony niezwykłej Niemce, która wypędzona w 1945 roku wróciła do Polski w latach 90. W swojej stodole organizuje wystawy i koncerty od Bacha po Metallicę.

Bettina to teolog, pisarka, muzyk, radosna emerytka i filozofka. Jej rodzina ratowała Żydów przed zagładą w czasach wojny, a ona organizowała wysyłanie paczek do Polski w czasie stanu wojennego.

POSŁUCHAJ REPORTAŻU:

Jej ojciec był ostatnim pastorem w Sułowie pod Miliczem. Wraz z dziadkiem Bettiny, działali w tajnej antyhitlerowskiej organizacji i pomagali Żydom, za co obaj ponieśli najwyższą możliwą cenę.

Bohaterami reportażu są: Bettina Harnischfeger z Pracz koło Milicza, ewangelicki pastor z Sycowa Rafał Miller, tłumaczka i germanistka Marta Bednarz-Roszczak oraz ekolożka z Doliny Baryczy i z Fundacji Ekorozwoju, przyjaciółka Bettiny – Dorota Chmielowiec-Tyszko oraz wielki nieobecny, zmarły kilka lat temu mąż Bettiny – Hans.

Materiał nt. Bettiny był publikowany na antenie Radia Wrocław i został nominowany do polsko-niemieckiej nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego w 2019 roku.

Piotr Kaszuwara

Dziennikarz. Od wielu lat współpracownik wielu polskich redakcji. Między innymi Polskiego Radia we Wrocławiu, Programu 1, 2 oraz 3 Polskiego Radia, Money.pl, Polsat News i Onet.pl,.

2 komentarze do “Bettina z Żabiego rogu [REPORTAŻ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *