ART Równik to nowe, kulturalne miejsce na mapie Wrocławia. Jest przestrzenią kreatywnego i zawodowego rozwoju osób z niepełnosprawnościami a jednocześnie sklepem, w którym można kupić ręcznie wykonane przez artystów, rzemieślnicze przedmioty. ART Równik to wspólna inicjatywa stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które stworzyło we Wrocławiu klubokawiarnię Cafe Równik oraz Wrocławskiego Parku Technologicznego.
– Dla osób z niepełnosprawnościami ART Równik będzie miejscem pracy, odpoczynku, rehabilitacji, obcowania z kulturą, ale też spełniania swoich pasji. To poniekąd rozszerzenie dotychczasowej działalności Cafe Równik, które pomoże naszym podopiecznym w jeszcze aktywniejszym włączaniu się w życie zawodowe, kulturalne i społeczne – mówi prof. Małgorzata Młynarska, prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.
ART Równik działa w tym samym lokalu co Cafe Równik, czyli przy ul. Jedności Narodowej 47. Znajduje się tam Antyczny Kącik, w którym prowadzona będzie sprzedaż rękodzieła, kompozycji kwiatowych oraz przedmiotów, których renowacji dokonają osoby z niepełnosprawnościami.
– Pandemia pokazała nam, jak ogromną rolę ma wszechstronne kształcenie zawodowe osób z niepełnosprawnościami. W Cafe Równik nasi kelnerzy w niezwykle szybkim tempie musieli przekwalifikować się na kucharzy, by móc przygotowywać obiady dla medyków walczących z koronawirusem. By jeszcze lepiej przygotowywać ich do pracy zawodowej, od lutego 2021 roku, wraz z firmą Dobre Kadry Centrum badawczo-rozwojowe Sp. z o.o., realizujemy projekt współfinansowany przez Unię Europejską pod nazwą „Klub grupy wsparcia Dyna- Lingua” – kontynuuje prof. Młynarska.
– Dzięki niemu kształcimy 30 osób z niepełnosprawnością intelektualną do pracy w zawodach takich jak: kelnerstwo, kucharstwo, krawiectwo lekkie, florystyka, ogrodnictwo, sprzątanie i renowacja antyków. To właśnie wykonane przez nich prace będzie można podziwiać i nabyć w ART Równik. W realizacji tych projektów aktywnie wspiera nas koncepcyjnie i promocyjnie Wrocławski Park Technologiczny – dodaje.
POSŁUCHAJ REPORTAŻU O CAFE RÓWNIK W WWW.KOLOROWEPTAKI.COM:
– Kompetencje zawodowe osób z niepełnosprawnością będą w ART Równik rozwijane nie tylko przez kulturę, ale też metody wykorzystywane w biznesie. Specjaliści z Wrocławskiego Parku Technologicznego przeprowadzą dla podopiecznych projektu warsztaty z zakresu Design Thinking, które nauczą ich, jak generować i wdrażać w życie pomysły oraz rozwiązywać napotykane przy tym problemy- dodaje Agnieszka Pałys, dyrektor w WPT.
Czytaj także: Wrocław: Kampania przeciw nienawiści, wywołała lawinę nienawistnych komentarzy
ART Równik rozpoczyna działalność 5 maja. Nie jest to data przypadkowa – obchodzimy wtedy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
– Moim nieodzownym działaniem i działaniem wszelkich służb społecznych miasta będzie wspieranie osoby niepełnosprawnej przez rodzinę oraz wspieranie rodziny poprzez jej niepełnosprawnego członka. Poprzez takie wzajemne wspieranie objawia się integracja rodziny wokół problemów godnego życia i wyzbywania się poczucia wykluczenia społecznego – Michał Piechel, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.
ZOBACZ FILM: 9-letni raper walczy z rakiem. Tekstem opowiada o swojej chorobie
ART Równik to projekt rozwojowy – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego. Jak zapewnia wrocławski magistrat, Art Równik w przyszłości będzie miejscem promującym młodych artystów – malarzy, muzyków, literatów, poetów.
Będą się w nim odbywać pokazy kulinarne, wystawy prac plastycznych i rękodzieła. W planach jest też organizacja spotkań autorskich, zajęć teatralnych, spektakli, koncertów i wieczorów poezji.
Tak wygląda rękodzieło z Art Równik. Podoba Wam się? Zostawcie komentarz pod artykułem i udostępnijcie na Facebooku!
