Angelus i Silesius 2020. Oto laureaci tegorocznych nagród

Angelus 2020 dla Gorana Vojnovicia, Konrad Góra i Jakub Pszoniak laureatami Silesiusa w 2020 roku.

17 października we Wrocławiu wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS, a także – podczas tej samej gali – Wrocławską Nagrodę Poetycką SILESIUS. Tę drugą, ze względu na pandemię, przeniesiono z maja na październik. Tym samym doszło w tym roku również do symbolicznego połączenia nagród, którym patronuje ta sama postać. Angelus Silesius, czyli Anioł Ślązak – śląski poeta doby baroku. Dzięki temu podczas jednego wieczoru poznaliśmy sześcioro laureatów. Wręczenie nagród, po raz pierwszy w historii, odbyło się bez udziału publiczności.

Literacka Nagroda ANGELUS wręczono po raz piętnasty i trafiła do słoweńskiego pisarza Gorana Vojnovicia za „Moją Jugosławię”. Nagrodę za najlepszy przekład odebrała tłumaczka książki, Joanna Pomorska. Angelus to także Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawana w plebiscycie internetowym przez czytelników, którzy w tym roku wyróżnili Sergieja Lebiediewa za „Dzieci Kronosa”.

fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury

Jedno z najważniejszych i najwyższych wyróżnień poetyckich w kraju – Wrocławska Nagroda Poetycka SILESIUS – to również trójka laureatów. Zwycięzcą w kategorii Debiut został Jakub Pszoniak za tom „Chyba na pewno”. Główną nagrodę w kategorii Książka roku zdobył Konrad Góra za „Kalendarz majów”. Silesius za całokształt twórczości przyznano natomiast Eugeniuszowi Tkaczyszynowi-Dyckiemu. Statuetki wręczył laureatom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, a galę poprowadził dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin.

Angelus 2020 dla Gorana Vojnovicia

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS to najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których prozę wydano po polsku. Nagradzany jest też tłumacz zwycięskiej książki lub też innej książki z finałowej siódemki nominowanych. Tegorocznego zwycięzcę wskazało jury: Mykoła Riabczuk, Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska oraz Piotr Śliwiński.

Goran Vojnović, laureat Angelusa 2020, to słoweński pisarz, reżyser, scenarzysta, dziennikarz i felietonista. Debiutował zbiorem wierszy Piękny jest ten świat, opublikował również trzy powieścioraz tom felietonów. W Słowenii uznawany jest za jednego z najciekawszych i najbardziej obiecujących pisarzy średniego pokolenia. Jego książki tłumaczone były na kilkanaście języków.

Zwycięzca Angelusa otrzymał nagrodę finansową w wysokości 150 tys. złotych. Joanna Pomorska, autorka przekładu „Mojej Jugosławii” na język polski, otrzymała nagrodę w wysokości 40 tys. złotych. Wszyscy nominowani pisarze i pisarki otrzymali po 5 tys. złotych. Takie docenienie autorek i autorów finałowych książek to rewolucyjna zmiana w regulaminie Nagrody Angelus. Wrocław wprowadził tę zasadę jako pierwszy w kraju, licząc, że stanie się ona dobrą praktyką dla wszystkich najważniejszych konkursów literackich. Ta sama reguła i wysokość nagrody dotyczy także nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Fundatorem obu nagród jest miasto Wrocław.

Angelus za przekład i nagroda publiczności

Angelus za przekład przyznawany jest od 2010 roku. Od tegorocznej edycji kwota nagrody została podwojona i wynosi 40 tys. złotych. W tym roku laureatką została Joanna Pomorska, wybitna tłumaczka prozy i dramatu słoweńskiego, m.in. Drago Jančara, wieloletnia współpracowniczka „Literatury na świecie”.

Trzecim wyróżnieniem wręczanym podczas gali Angelusa jest przyznawana od pięciu lat Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej. Upamiętnia ona zmarłą w 2013 roku Natalię Gorbaniewską – rosyjską poetkę i dziennikarkę, pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Laureata tego wyróżnienia wskazują czytelnicy poprzez internetowe głosowanie. Od tego roku nie jest to już tylko symboliczna nagroda. Wyróżniona autorka bądź autor otrzyma zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie. W tym roku uznanie czytelników zyskał rosyjski pisarz Siergiej Lebiediew i „Dzieci Kronosa”. Historia rodzinna przedstawiona na tle burzliwej historii Rosji ostatnich dwustu lat. Książkę opublikowało Wydawnictwo Claroscuro.

W tegorocznym finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS znalazły się również następujące autorki i autorzy: Kapka Kassabova, Granica. Na krawędzi Europy, tłum. Maciej Kositorny, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria), Mikołaj Łoziński, Stramer, Wydawnictwo Literackie (Polska), Tania Malarczuk, Zapomnienie, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina), Paweł Piotr Reszka, Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota, Wydawnictwo Agora (Polska), Serhij Żadan, Internat, tłum. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne (Ukraina).

Finałową siódemkę wyłoniono spośród 131 książek zgłoszonych do konkursu.

Silesius 2020 dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Konrada Góry i Jakuba Pszoniaka

Nagroda Poetycka SILESIUS to jedno z najważniejszych wyróżnień poetyckich w Polsce. Przyznawane w trzech kategoriach: Całokształt pracy twórczej, Książka roku i Debiut. Tegorocznego laureata za całokształt pracy twórczej poznaliśmy już w czerwcu. Jest nim Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, uznawany za jednego z najciekawszych polskich poetów średniego pokolenia, twórca niepowtarzalnego stylu i oryginalnego języka poetyckiego.

W sobotę 17 października do grona laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius dołączyło dwóch poetów. Wrocławski poeta Konrad Góra, twórca bezkompromisowy, działacz społeczny, autor książki „Kalendarz majów” (wyróżnionej w kategorii Książka roku) oraz pochodzący ze Śląska Jakub Pszoniak, którego jurorzy docenili za debiutancki tom „Chyba na pewno”. Wydawcą obu książek jest Biuro Literackie.

O wyborze zwycięzców zadecydowało jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W składzie: Andrzej Zawada (przewodniczący), Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska. Nagrodę SILESIUS stanowią statuetka Silesiusa oraz 100 000 tys. (Całokształt), 50 tys. (Książka roku) i 15 tys. złotych (Debiut). Od tego roku wszystkie poetki i poeci, których tomiki dotarły do finału otrzymują po 5 tys. złotych.

– O zmianach w nagrodach miejskich, Angelusie i Silesiusie, myśleliśmy już od dawna. Jednak impulsem, który przymusił nas do działania było prowokacyjne zachowanie trójki poetów nominowanych w ubiegłym roku do Silesiusa za Debiut. Maciej Bobula, Michał Domagalski i Janek Rojewski. Nie zważając na regulaminy, postanowili podzielić pomiędzy siebie nagrodę jeszcze przed poznaniem werdyktu jury. Co ogłosili ze sceny – przypomina Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Kto jeszcze?

Pozostałe książki nominowane w tym roku do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W kategorii Książka roku – Justyna Bargielska, Dziecko z darów, Wydawnictwo Wolno; Tomasz Bąk, Bailout, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu; Piotr Florczyk, Dwa tysiące słów, Instytut Mikołowski; Joanna Łańcucka, Joanna Mueller, Waruj, oraz w kategorii Debiut – Joanna Lewandowska, Trach, Kasper Pfeifer, adblock.

W niedzielę 18 października o 12.00 odbędzie się spotkanie z tegorocznymi laureatami Angelusa. Rozmowę poprowadzi Piotr Śliwiński. Transmisję na żywo ze spotkania obejrzymy m.in. na Facebooku. Tego samego dnia o 13.45 warto także obejrzeć spotkanie z laureatami Silesiusa, których przepyta Adam Poprawa. To spotkanie obejrzymy z kolei na profilach facebookowych: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS, Wrocławskiego Domu Literatury oraz Wrocławia Miasta Literatury. W obu wydarzeniach można wziąć udział również na żywo w klubie Proza. Ilość miejsc na widowni jest mocno ograniczona i podyktowana obostrzeniami dotyczącymi pandemii. Transmisję na żywo obejrzymy także na dużym ekranie w podgrzewanym ogródku klubu Proza w Przejściu Garncarskim 2.

Wspólna gala Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i SILESIUS była kulminacyjnym momentem Jesieni Literackiej we Wrocławiu. Kilkutygodniowego maratonu festiwali i wydarzeń literackich obejmujących również obchody rocznicy przyznania Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.

Czytaj także: “W poszukiwaniu Boga stałam się niemową”. Jarmila Xymena Gorna o swojej muzyce.

Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury

Informacja Prasowa

One thought on “Angelus i Silesius 2020. Oto laureaci tegorocznych nagród

  1. […] “Moim zdaniem, krytyka literacka w naszym kraju już prawie nie istnieje. To co pojawia się w sieci, czy w gazetach już nie specjalnie ma coś wspólnego z prawdziwą krytyką. Zazwyczaj są to jakieś opinie lub ukryte promocje”. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *